Anna

Titul v originále: Anna

Žánr: western
Jazyk: ruština
Postavy: muži 5 ženy 2

Jurij Klavdijev (Rusko)

ANNA

5 m, 2 ž

Western na ruský způsob. V blíže neurčeném městě vládne smečka ožralých pistolníků, kteří jsou zde neomezenými pány. Jejich literou je Zákon otců, městem obchází neznámý žhář.

V centru příběhu stojí Anna, dvaadvacetiletá manželka jednoho z pistolníků. Přišla sem před čtyřmi lety, seznámila se se svým prvním manželem a domů a do školy se už nevrátila. Její první muž byl zabit a jejich dítě zemřelo, když si hrálo s pistolí. Anna je správná manželka, která vždy a za všech okolností poslouchá a nechá se mlátit, kdykoli si muž zamane.

Vše se odehraje během jednoho dne. Manžel odchází spolu s ostatními parťáky a v domě se objeví Předseda (šerif) a nabízí jí, aby byla jeho pomocnicí a pomohla mu chytit žháře a obnovit pořádek. Anna se nechá přesvědčit, dostane pistoli a na podlaze se s Předsedou vyspí. Po jeho odchodu se objeví Lena, místní prostitutka, která trpí opakovanými potraty a pocitem, že je nečistá. Zdá se, že by se mohly spřátelit. Vtom se ale objeví Ten, kdo poslouchá spící a chce vypálit dům. Podle něj je to jediný možný způsob očisty. Anně se podaří uniknout ze sklepa a žháře zastřelí.

Do domu vchází nejobávanější pistolník Serjoža a chce se s Annou vyspat. Nepohodlnou Lenu bez mrknutí oka zastřelí. Anna pochopila svou roli a domáhá se souboje podle práva - tím, že dostala vlastní zbraň, stala se i ona pistolníkem. Anna souboj s pomocí Předsedy vyhrává. Vracejí se spolu do domu, ozve se ale střelba - dodělávající Serjoža a jeho banda. Anna i Předseda zůstanou za clonou dýmu a střelby. Jedněmi z posledních Anniných slov jsou: „Žádný zákon není."

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz