Ansichten eines Clowns

Titul v originále:

Autor: Heinrich Böll, Thomas Jonigk
Žánr: dramatizace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 4

Heinrich Böll, Thomas Jonigk (Německo)

ANSICHTEN EINES CLOWNS (KLAUNOVY NÁZORY)

5 m, 4 ž (premiérové obsazení)

dramatizace románu

Hans je klaun, oficiálně komik, je mu 27 let a není poplatný žádné církvi. Je synem velkého průmyslníka, podnikajícího s hnědým uhlím, který vlastní miliony. S hotovostí jedné marky přemýšlí o svém životě, momentální situaci a o příčině, která jej do této situace přivedla. Dojde k závěru, že na vině je jeho rodina, společnost, církev a stát.

Vztah Hanse Schniera a jeho přítelkyně Marie je minulostí, Hans je ho však nemůže zbavit. Je neustále pronásledován nočními můrami, obrazy a postavami, ze svého dřívějšího života. Ty v něm běsní a on začíná běsnit navenek. Ze své vnitřní emigrace začíná ventilovat ven svá kritická měřítka na německou poválečnou konzervativní společnost, řízenou křesťanskodemokratickými pokrytci a nepotrestanými fašisty. Přesvědčený o své pravdě požaduje pravdu tam, kde dle jeho názoru chybí. Nechtěné vzpomínky se mu stále vracejí a on se snaží najít odčinění v boji proti pánbíčkářství katolických funkcionářů a jejich věřících, vypočitatelnosti kulturní branže nebo výnosnému oportunismu velkoměstských rodičů. Zejména jeho matka, jež obětovala v posledních válečných dnech svou dceru Vůdci, pro něj zosobňuje chladnou a prolhanou poválečnou společnost. Protimluvy svého vlastního chování však nechce Schnier vidět. Tomuto samozvanému nonkonformistovi se však aspoň zdaří postavit proti kritizované společnosti živoucí alternativu…

Premiéra Jonigkovy adaptace proběhla v únoru 2017 ve Schauspiel Köln k autorovu 100. výročí narození.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz