Anthropology

Titul v originále: Anthropology

Autor: Lauren Gunderson
Žánr: hra, drama
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 4

ANTHROPOLOGY (Antropologie)

drama o AI

Merril přišla o svou mladší sestru Angie, ta před rokem beze stopy zmizela. Aby se Merril vypořádala s těžkou ztrátou, vytvořila umělou inteligenci pomocí dat z mobilu své sestry. Umělá inteligence tak ví o Angie úplně všechno. Díky tomu dokáže dokonale replikovat její chování, hlas, ale také podobu, která se zobrazuje na monitoru. S pomocí poskytnutých lokací, textových zpráv a záznamů o bušení jejího srdce brzy zjistí, že úplně beze stop Angie nezmizela. Zanechala po sobě stopy digitální. Tak začíná detektivní pátrání po ztracené sestře.

Hra vypráví o nadcházející éře umělecké inteligence, americká autorka v ní odhaluje potencionální výhody, ale také úskalí této rychle se vyvíjející technologie. Jak může lidstvu umělá inteligence pomoci a jak jí může ublížit? Kolik se toho dá zjistit z našich digitálních stop? A je morální vytvářet virtuální repliky našich blízkých? Na všechny tyto otázky se autorka velmi kreativním způsobem vyptává v tomto dramatu.

Zajímavý text napsala dramatička a scénáristka žijící v San Franciscu, jež se ve své práci zaměřuje především na silné ženské postavy. Mezi její nejslavnější díla patří I and You, Émilie: La Marquise Du Châtelet Defends Her Life Tonight, Parts They Call Deep and Background a We Won't Sleep. Je dvojnásobnou vítězkou Steinberg/ATCA New Play Award.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz