Antidepresivum

Titul v originále:

Autor: Pavel Hnilička
Žánr: tragikomedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 2

Pavel Hnilička

ANTIDEPRESIVUM

5 m, 4 ž (možnost zdvojení postav)

tragikomedie o depresi

Hra o tom, že je lepší být jednoduchý. Hlavním hrdinou příběhu je třicetiletý Karel, jenž se neúspěšně pokusil zabít. Dostane se na psychiatrii, k psychoterapeutovi, ten mu řekne, aby méně přemýšlel. Něco na tom bude, protože Karlovo kamarádi jsou burani, kterým stačí pivo a fotbal, zato jsou šťastní. Zato Karel čte, chodí do divadla, nad vším přemýšlí a je smutný. Navíc má malé sebevědomí a tak má velký problém oslovit ženy. Už půl roku jezdí z práce autobusem, kde si sedá za dívku, do níž je tajně zamilovaný a nikdy jí nedokáže oslovit. Jen jí pozoruje a nejraději by ji pohladil po vlasech, jež voní heřmánkem.

Karel má navíc dost problematický vztah s rodiči. Rodiče se řídí se podle toho, co píše bulvár, koukají na nekonečné seriály a celá jejich domácnost se točí kolem psa, kterého pojmenovali po Zdeňku Troškovi. Karel jim nerozumí a oni zase jemu. Nechápou, co to je deprese, berou ji jako lenost. Přesto je má Karel rád, hlavně s otcem se poslední dobou sblíží.

Karel začne chodit na schůzky přes internetovou seznamku, stýká se s ostatními pacienty se stejnou diagnózou. Jeho nudný a nešťastný život se však stále točí v kruhu psychiatr - buranští kamarádi v hospodě - rodiče se stupidními názory - práce v bance - večerní jízdy domu autobusem, kde jezdí i dívka. Po nedorozumění v práci dostává Karel výpověď, v ten den navíc umře na infarkt jeho otec. Karel se dostává opět do hluboké deprese. Je na dně a přemýšlí, že zase vyleze na skálu a smutek ho sblíží s matkou. Ten den, když už nemá co ztratit, osloví holku v autobuse. Ta jeho pozvání na kafe přijímá. Oba si rozumí a jejich vycházka končí tam, kde příběh začal - na skále nad městem. Tentokrát však Karel necítí smrad města, cítí vůni heřmánku…

Romantická tragikomedie s humorem popisuje všednodenní životní strasti a končí happy endem. S nadhledem konstatuje, že i když je člověk na dně, nikdy se nesmí vzdát - může přijít někdo nebo něco, co život změní o 180 stupňů.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz