Apartment 10B

Titul v originále: Apartment 10B

Autor: Olaf Olafsson
Žánr: hra, komedie, tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

APARTMENT 10B (Byt č.10B)

Tato hra je jakousi americkou variantou našich Vlastníků. Reálie a problémy se mírně liší s místem, ale vášně mezi americkým spoluvlastníky budovy s luxusními byty na Manhattanu jsou stejně silné jako ty u nás. A stejně tak jako ti naši vlastníci, jsou i ti američtí rovným dílem jak k smíchu, tak k pláči.

Tři manželské páry se sejdou ještě před vlastní schůzí vlastníků, aby zapracovali na společné strategii, jak přehlasovat zbytek správní rady ohledně přijetí, nebo přesněji jednoznačného nepřijetí nového zájemce o volný byt. Sestava majitelů odpovídá výjimečnosti lokality – partner investiční firmy, šéfredaktorka, právnička, vlivná literární agentka, básník a profesor na Yale a chirurg, samozřejmě plastický. Odmítnutí pana Jonese nemá vlastně nic společného s tím, že je černoch, tedy Afro-Američan (a jak se o takovém člověku mluví, pokud je Brit? Co na to říká Google?), ale někdo by si to mohl myslet. Troy Wilson, jehož je třeba ovlivnit ve volbě, je rovněž černé pleti. Nikdo ho samozřejmě nepodezřívá z neodůvodněné sympatie vůči člověku stejné rasové příslušnosti, jenom ta úvaha je samozřejmě sama o sobě zcela nekorektní (!), ale jak získat Troye na svou stranu, uchazeče odmítnout a nepoškodit si dobrou pověst nařčením z rasové diskriminace.

Subtilní starosti o politickou korektnost a kvalitu servírovaných sýrů se ale rozplynou v okamžiku, kdy se do hry dostanou osobní zájmy – autorské ambice, staré křivdy, ochranitelské pudy vůči svým dětem, láska k čtyřnohým miláčkům nebo panický strach z chyby, která by mohla otřást dobře zavedenou lékařskou praxí. A když se k vypitému vínu přidají i prášky na uklidnění, vznikne výbušná směs, která přispěje k okořenění výraziva a přiměje všechny přítomné vytáhnout údernější zbraně.

Olaf Olafsson (*1962) se narodil na Islandu, ale většinu života prožil v USA a píše anglicky. Ačkoli má na kontě několik úspěšných románů, které vyšly v mnoha dalších jazycích, těžištěm jeho kariéry není literatura, ale vysoký management. Psaní pro divadlo je pro něj víceméně prvním krokem jiným směrem - rozhodně velmi zajímavým.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz