Apologia

Titul v originále:

Autor: Alexi Kaye Campbell
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Alexi Kaye Campbell (Velká Británie)

APOLOGIA (APOLOGIE / OBHAJOBA)

3 m, 3 ž

Druhá hra britského dramatika řeckého původu vypráví příběh netradičního rodinného setkání. Hlavní hrdinka, oslavovaná historička umění, Kristin slaví narozeniny a popřát do jejího domku na anglickém venkově ji jedou její dva synové s partnerkami a její dlouholetý kamarád Hugh. Nejedná se ovšem o veselé posezení s anekdotami z dětství, byť dobrosrdečný Hugh se o to snaží téměř v každé své replice. Oba synové, Peter i Simon, mají s matkou velmi komplikovaný vztah. Vyčítají jí, že je zanedbávala a věnovala se jen své kariéře. Jejich pocit zrady jen posílily Kristininy nově vydané memoáry, ve kterých není o jejích synech ani zmínka.

Nevraživost mezi matkou a syny odráží hlavní téma hry. Kristin není jen historička umění, ale zapálená aktivistka, která v šedesátých a sedmdesátých letech nechyběla na jediné demonstraci za lidská práva a svůj život zcela oddala svým přesvědčením. Přestože oba synové ji vnímají jako monstrum, které opustilo vlastní děti, Hugh ji vidí jako ženu, která neměla při své zvolené životní dráze na vybranou.

Hra pokládá nelehké otázky, které jsou obzvláště palčivé v dnešním politickém klimatu. Kde je hranice mezi feminismem a zanedbáním mateřských povinností? Kdy začne politický aktivismus mít negativní vliv na naše nejbližší?

Po velkém úspěchu jeho první hry Pride, za kterou obdržel několik ocenění (The Critic’s Circle Prize, John Whiting Award, a nakonec i cenu Laurence Oliviera), uvedl Alexi Kaye Campbell svou druhou hru Apologia ve světové premiéře v londýnském divadle The Bush Theatre v létě 2009. V roce 2017 hru uvedlo divadlo Trafalgar Studios se Stockard Channingovou v hlavní roli. Tu si zopakovala i o rok později v newyorském Laura Pels Theatre.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz