Appropriate

Titul v originále: Appropriate

Autor: Branden Jacobs-Jenkins
Žánr: hra, drama, černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 4

APPROPRIATE (Vhodné chování)

Rodina Lafayettových se schází v kdysi honosném, teď ale úplně zchátralém rodinném sídle na jihu Arkansasu. Tři dospělí sourozenci, jejich děti a partneři, se přišli vypořádat se zadluženým dědictvím po nedávno zesnulém otci, vytřídit, co má ještě nějakou hodnotu a dům prodat. Venku neúnavně cvrkají cikády, tak jako to vždy bylo a bude, a ve starém domě ožívají staré vzpomínky a tajemství.

Toni je zahořklá, ukřivděná tím, že nikdo neocení její péči o starého otce, zato špatné hospodaření jí vyčítají všichni. Bo by potřeboval přijít k penězům a je to vidět. Takže když se objeví soubor fotografií zmasakrovaných černých těl a kápě Ku-klux-klanu, víc než tím, co byl vlastně jejich otec zač, se zabývá možností, že takové věci se dají dobře zpeněžit. A Franz se snaží redefinovat sám sebe, má totiž za sebou trest za znásilnění nezletilé, nálepku pedofila a rodina mu takovou ostudu, do které všechny namočil, nemůže a nechce odpustit.

Jacobs-Jenkins si vypůjčil model tradičního rodinného dramatu o dysfunkční rodině, jejíž napjaté vztahy neúprosně míří ke konfliktu (a v tomto případě jde o skutečnou rvačku za účasti víceméně všech přítomných). K bodavé jízlivosti, se kterou se všichni navzájem trefují do těch nejcitlivějších míst, ale autor přidal i něco černého humoru a duchařského tajemna, a tím vybalancovává momenty vyhrocených emocí. Do spleti rodinných vztahů se promítají různé širší společenské otázky (jak moc nás určuje výchova, co by se mělo a co nelze odpouštět, co si počít s dědictvím otců - lze ho ctít i zavrhovat zároveň?), které autor prostřednictvím postav zkoumá z různých pozoruhodných úhlů.

Pro hrdiny tohoto dramatu v tomto okamžiku smíření a naděje na náprava stavu věcí neexistuje. Jedinou nadějí zůstávají děti, které nemají zájem nechat se ubíjet problémy generace svých rodičů. Ale ani děti nejsou bezproblémové. Možná řešení prostě není, je třeba počkat, až všechno pohltí čas.

Hra talentovaného a velmi oceňovaného amerického autora (*1984) byla poprvé uvedena v roce 2013 v Actors‘ Theatre of Louisville v Kentucky a vzápětí následovala nastudování v Chicagu, Washingtonu i New Yorku, ale také v Kanadě. V roce 2019 nastudoval Appropriate londýnský Donmar Warehouse Theatre. A v roce 2023 byla hra nově inscenována na Broadwayi, kde byla nominována na prestižní ceny Tony 2024.

Hra se právě překládá do češtiny!

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz