Aproposkalypse

Titul v originále: Aproposkalypse

Autor: Ekat Cordes
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 6 ženy 5

Ekat Cordes (Německo)

APROPOSKALYPSE (APROPOSKALYPSA)

6 m, 5 ž, možné variabilní obsazení

Absurdně groteskní příběh jedné rodiny a jedné celé společnosti. Helga a Günther se stále více propadají do finančních problémů. Musí se tedy využít babiččina závěť – ale vypadá to, že babička v návalu vidin apokalypsy závěť někam založila. Nadine tedy po telefonátu s nejlepší kamarádkou Utou zorganizuje před dveřmi svého bytu, kde jsou rodiče, malý ples, rodiče mu totiž nechtějí dát kapesné na nové šaty. Naopak Uta je z dobré rodiny, její otec řídí chemickou továrnu, jež udržuje všechny v okolí při životě a bez přestání chrlí do okolí tuny popílku. Další postavou je Dora plahočící se v institutu pro potírání škůdců. Jejím stigmatům na rukou i na nohou nerozumí už ani farář. Ten pro změnu ztrácí vládu nad tělem i duchem v oparu dýmu z kadidla... Všichni stále věří, že pomoc přijde ze shora...

Bůh musí být už od všech těch nářků ohluchlý, ale nezdá se, že by se něco blížilo k lepšímu. Hemžení a rej zaměstnanců dává tušit, že se blíží zkáza. Finanční díra vše pohlcuje, obrovský černý mrak po explozi chemičky vše zakryje a úplně na konci již není nic ani ve hvězdách. Amen.

Autor (*1982) po studiích germanistiky a sociologie působil několik let v divadle v Oldenburgu, kde působil jako asistent režie a kde uvedl své prvotiny a projekty. Věhlas si získal svoji hru Ewig gärt (Věčně vře), jež ho zařadila k nadějným současným mladým dramatikům a která patřila mezi finálové nové texty festivalu Berliner Theatertreffen v roce 2010. I zde projevuje autor talent pro práci s jazykem (někdy přirovnáván k Jelinekové), nevyhýbá se břitkému humoru a absurdním groteskním scénám. Společnost se tak stává pouhým rejdištěm chudáků lidí, jež se potácejí mezi vírou a penězmi.

Premiéra - 20.1.2012 Städtische Bühne, Osnabrück.

Připravujeme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz