Argument

Titul v originále:

Autor: William Boyd
Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

William Boyd (Velká Británie)

ARGUMENT

3 m, 3 ž

tragikomedie

Skotský dramatik vychází z předpokladu, že nic není pro divadlo tak vděčné jako pořádná výměna názorů. Každý z nás si radši podobné situace odbude bez publika, na druhou stranu ale v nás ona skrývaná tajemství vyvolávají zvědavost a voyeurské potěšení.

V Boydově hře šest postav (v deseti výstupech – hádkách) řeší manželkou krizi mladého páru Pipa a Meredith. Meredith (špatně placená muzejní kurátorka) cítí intelektuální převahu a s potěšením to dává manželovi (dobře placenému finančnímu poradci) najevo. Nevinná debata o zhlédnutém filmu se postupně promění v nepříjemnou konfrontaci. Vrchol přijde, když Pipovi kdosi volá a on nešikovně předstírá, že to byl omyl. Nakonec přizná, že to byla jeho kolegyně, se kterou má už několik měsíců poměr.

Následuje několik bouřlivých výstupů, kdy Meredith oznamuje rodičům, že se manžel odstěhoval (a při té příležitosti jí matka poví, že se mu ani nediví) a kdy se nejlepší přátelé snaží rozhádané manžele přimět k pokusu o usmíření (Tony se vyjádří, že Meredith je absolutně bez humoru, a Jane se prořekne, že se jí Pip vlastně vždycky líbil). Některé spory asi nikdy nezmizí (vzájemná nevraživost Pipa s jeho tchánem), ale Pip a Meredith se znovu dají dohromady a snaží se o nápravu.

Šťastný konec a příměří je ale dočasné. Znovu zvoní telefon, tentokrát Meredithin. Opravdu si někdo spletl číslo? Nebo volá nový milenec?

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz