Ariel

Titul v originále: Ariel

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 8

Marina Carr(ová) (Irsko)

ARIEL

3 m, 8 ž

Podnikatel s cementem, Fermoy Fitzgerald, má se ženou Frances tři děti. Nejstarší, dcera Ariel, slaví dnes šestnácté narozeniny a mladší Elaine na ni žárlí. Nejmladšího Stephena, kterému je deset, Frances stále ještě kojí. Frances ani po sedmnácti letech nemůže zapomenout na svého bývalého manžela a syna z prvního manželství, který zemřel poté, co ho Frances s Fermoyem nechali někomu na hlídání a odjeli spolu na líbánky. V rodině se vypráví historka, že Fermoyův otec zavraždil svou ženu, Fermoyovu matku, a tělo hodil do nedalekého jezera Cuura. Tehdy sedmiletý Fermoy byl u toho.

Na oslavě se objeví Hannafin a vyhrožuje Fermoyovi, že jestli nestáhne svou kandidaturu ve volbách, poskytne o něm tisku kompromitující informace. Na závěr večera vyzve Fermoy dceru, aby ho svezla svým novým autem, které od něj dostala k narozeninám. Té noci Ariel záhadně zmizí.

O deset let později je Fermoy ministrem školství, poté co vystřídal ministerstvo financí a ministerstvo kultury. V rozhovoru pro tisk nepokrytě přiznává svou lásku k moci a vyzdvihuje Napoleona a Alexandra Velikého. Odmítá spekulaci, že se podílel na skandálu, kvůli němuž Hannafin spáchal před deseti lety sebevraždu. Od té doby však Fermoyova kariéra prudce stoupala. Z dcery Elaine se mezitím stala jeho mediální poradkyně. Ze Stephena se stal filmař, který dostal ocenění za film o muži, jenž je přistižen svou nastávající ve svatební den v náručí jiné.

Frances obviní manžela ze smrti Ariel a Fermoy se přizná, že dceru obětoval, aby získal moc. Její mrtvola leží na dně jezera Cuura. Frances svého muže ubodá k smrti nožem. Elaine pak v hádce zabije matku. Spolu s tělem Ariel bylo z jezera Cuura vytaženo dalších šest dosud neidentifikovaných mrtvol.

Drama ve třech jednáních je napsané ve strhujícím tempu s odkazy na antické tragédie Ifigenie a Elektry a na konci odvážně, po Shakespearově vzoru, vrší hromadu mrtvol z velké části jednajících postav.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz