Aristocrats

Titul v originále: Aristocrats

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Brian Friel (Irsko)

ARISTOCRATS (ARISTOKRATI)

Hra o třech dějstvích

5 m, 3 ž, ženský hlas

Starší text (z roku 1979) žijícího irského klasika slavil na podzim 2005 návrat na jeviště londýnského West Endu.

Ve venkovském sídle rodiny O´Donnellů ve smyšleném Frielově Ballybegu, známém z dalších dramatikových her, se schází příbuzenstvo, aby se zúčastnilo svatby nejmladší dcery současné hlavy rodu, okresního soudce O´Donnella. Jejich hostem je i Američan Tom Hoffnung, antropolog, který chce zkoumat dějiny a současnou podobu úlohy aristokracie v životě irské komunity. O´Donnellové zažili jistě lepší časy - celé sídlo je sice opředeno legendami, spojujícími je s elitou irské kultury posledních staletí, v těch legendách však ledacos „nesedí". Ještě horší je to s aktuální generací aristokratického rodu. Nejstarší Judith pečuje o nemocného otce a sídlo udržuje v obyvatelném stavu jen s pomocí místního ctitele. Alice žije v Londýně v bezdětném manželství s Eamonem (který ovšem miluje Judith) a je alkoholička. Slabý a dětinský Casimir údajně založil rodinu v Německu, kde pracuje v továrně (ale možná je homosexuál a obtížný kontakt s „rodinou" je jen zastírací manévr). Nejmladší Claire, nadaná klavíristka, kterou otec odradil od umělecké kariéry, trpí depresemi a právě se chystá vdát za mnohem staršího místního drobného podnikatele. Všichni se snaží před cizím pozorovatelem i před sebou navzájem udržovat dojem, že jejich postavení ve společnosti nedoznalo větších změn. Těsně před svatbou však soudce O´Donnell umírá. Claiřin sňatek se musí odložit a než se sourozenci rozjedou, musí jim Judith nalít čistého vína. Obě sestry žily v Ballybag Hall z otcovy penze a po jeho smrti nezbývá než sídlo opustit.

V nostalgickém závěru, připomínajícím Čechovovův Višňový sad, nechybí i trocha naděje: smrt despotického soudce a konec iluzí umožní možná jeho dětem plnější a svobodnější život. Judith se bude moci konečně ujmout své nemanželské dcery, která zatím vyrůstala v dětském domově, Alice se s manželem postará o svého strýce George, který by jinak neměl kam jít, a Claire, ta má život teprve před sebou.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz