Assembled Parties

Titul v originále: Assembled Parties

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 2

Richard Greenberg (USA)

THE ASSEMBLED PARTIES (SHROMÁŽDĚNÉ STRANY)

5 m, 2 ž

komedie

Hra nás zavádí do domácnosti Bascovových, newyorské židovské rodiny, obývající roku 1980 rozlehlý byt na okraji Central Parku. Julie Bascovová, někdejší filmová hvězda, hostí se svým manželem Benem u vánoční božíhodové večeře rodinu své švagrové Faye, včetně poněkud retardované dcery Shelley. Běh této tradiční události je trochu narušen několika problémy: Juliin čtyřletý syn Timmy leží s horečkou, její úžasný starší syn Scotty právě nedávno opustil právnická studia na Harvardu a zřejmě se i rozchází se svou dívkou, Ben má cosi nedořešeného se svým švagrem Mortem a svědkem toho všeho je Scottyho host – jeho spolužák z Harvardu, původem venkovan Jeff. Jeff je přesto oslněn inteligencí, noblesou, vtipem, půvabem i kulinářským uměním svých hostitelů – a především Julií samotnou.

Mezi prvním a druhým dějstvím uběhne dvacet let – Jeff se vrací po úspěšných letech v Chicagu do New Yorku a vánoce na prahu milénia tráví opět s Bascovovými. Jejich svět se ale změnil. Julie i Faye ovdověly – o Benovi se navíc před smrtí provalilo, že podnikal daleko za hranou zákona, zanechal Julii prakticky bez prostředků, a ta si luxusní byt udržela jen díky anonymnímu podporovateli (ukáže se, že je jím Faye). Mezi Julií a Jeffem se během let vyvinulo silné pouto – Jeff má totiž i pocit, že Julii musí nahradit Scottyho, který rovněž už před devatenácti lety zemřel na AIDS. A konečně i Faye de facto ztratila Shelley, která nesnesla postavení rodinného outsidera a našla si nový život v hispánské komunitě. Čtyřiadvacetiletý Timmy tápe zatím podobně jako jeho bratr v jeho věku, navíc má tajemství, které ho nutí od vánoční večeře kamsi odbíhat. Zářivý svět, který Jeff poznal před dvaceti lety je nenávratně pryč. Ale i jeho vnímání hodnot se zdá se změnilo. Stane se i on Juliiným dobrodincem? A jak se Julie vyrovná s faktem, že Timmy tajně založil se svou afroamerickou dívkou rodinu?

Hra napsaná v nejlepší tradici amerických rodinných komedií je zároveň extraktem sociálních i emocionálních dějin newyorské společnosti od třicátých let. Hra i inscenace (režie Lynne Meadow) proslulého divadla Manhattan Theatre Club (prem. 17. 4. 2013 na scéně Samuel J.Friedman Theatre na Broadwayi) byla po zásluze nominována na cenu TONY 2013 (podobně jako Jessica Hecht a Judith Light, představitelky Julie a Faye).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz