Ať žijí husité

Titul v originále:

Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 4

Kateřina Pokorná

AŤ ŽIJÍ HUSITÉ

4 m, 4 ž

komedie

Jan Žižka vychází z Blaníku, aby zjistil, jestli už pomalu není čas vyrazit národu na pomoc. Záhy se potkává s Leontýnkou, trochu otravnou holčičkou – respektive duchem holčičky, který jej začne všude následovat. Mezitím na se pracovním úřadě marně domáhá pomoci se sháněním zaměstnání Radek Táborský, historik se třemi doktoráty a docenturou z ranně husitského období. Jakmile Táborský Žižku uvidí, je mu jasné, co se stalo. Rozhodne se vojevůdci pomoct se zjišťováním, jestli je už skutečně nejhůře. Jejich cesta logicky vede nejdříve za starostou Tábora, pak do Českých Budějovic za hejtmanem a nakonec až na Pražský hrad. Po celou cestu je jim ale v patách nejen ostrá reportérka Brambora Telecí, ale i další blanický rytíř Uněj Leh z Rozkoše. Ten nese Žižkovi důležitou zprávu z Blaníku. V moderním světě mu dělá průvodkyni Alice, která je nadšená z toho, že konečně natrefila na zajímavého kluka se smyslem pro humor, který má navíc velmi originální balicí hlášky.

Originální komedie, která čerpá svůj humor z historických i popkulturních narážek (zejména písně Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře) ze situačního i slovního humoru. Autorka pracuje se starou češtinou a vtipnými umělými i skutečnými archaismy, které jsou dnešnímu člověku neznámé.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz