Átreovci

Titul v originále: Átreovci

Autor: Marek Mojžíšek, Pavel Trtílek
Žánr: drama
Jazyk: čeština
Postavy: muži 13 ženy 7

Pavel Trtílek, Marek Mojžíšek

ÁTREOVCI (2004)

13 m, 7 ž

Autoři v kostce ve čtyřech oddílech - Aulida, Trója, Mykény, Mykény (po osmi letech) - shrnují tragédii řeckého panovnického rodu. Začínají obětováním Ifigenie v Aulidě při čekání na vítr před vyplutím řeckých lodí na Tróju a končí radostnou vítěznou pózou mstitelů Electry a Oresta nad mrtvolou jejich matky.

Příběh zůstává, ale je parodicky traktován. Do děje, místy až jímavého (obětování nic netušící Ifigenie, která má zato, že je ustrojena ke svatebnímu obřadu), vstupují postavy, které vidí události „zdola" (Řecký a Perský voják se v době příměří před Trójou scházejí ke společným přátelským pitkám a navzájem si připíjejí na vítězství; Kovář připravující zbroj) a především ale komické tóny nepatřičného, nevznešeného (vojevůdci s nasliněným prstem jeden po druhém zkoušejí, jestli fouká vítr; Achilles bojuje s Penthesileiou rozptylován jejím vyčuhujícím ňadrem a když ji smrtelně zraní, ještě s ní souloží). Vážnost ale neustupuje úplně - neztrácí se hrůznost války, která vyčerpává obě bojující strany, a komicky nevyznívají ani odvetné vraždy v Agamemnónově paláci.

Svižná hra, ve které se antický příběh zrychlil a získal barvy podle dnešní módy či zvyklostí. Pestrá story, jejíž vtip je založen na překračování běžných hranic kontextu těch textů, ze kterých jako ze zdrojů vychází.

V české premiéře uvedlo Studio Marta JAMU v Brně v listopadu 2004.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz