Autobahn

Titul v originále: Autobahn

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Neil LaBute (USA)

AUTOBAHN

1 m, 1 ž

sedm jednoaktovek

Na předních sedadlech automobilu se odehrává soubor jednoaktovek známého amerického dramatika. Každá z nich zkoumá étos vzájemného vnímání a vztahů mezi lidmi – od nevydařeného muchlování, přes únos maskovaný jako výlet, průzkumnou výpravu zahrnující záchranu jedné herní konzole Nintendo 64 až k dlouhému návratu ztracené dcery po propuštění z protialkoholní léčebny. Výsledkem je zneklidňující montáž, jež postupně odhaluje nemravnou sílu slov, jež zůstanou nevyřčena, a křehký vztah mezi úmyslem a morálkou, postihuje tresť amerického Středozápadu a tisíců cest, které křižují jeho povrch.

„Pamatuji si, že v autě jsem poprvé pochopil, jak působí drama. Schovaný na zadním sedadle sedanu, jsem si rychle uvědomil, jak hluboká propast může vzniknout nebo jak intenzivní klaustrofobie může nastat uvnitř obyčejného rodinného auta,“ říká Neil LaBute o tom co ho inspirovalo k napsání hry: „ten snad nejautentičtěji americký ze všech možných prostorů“ – automobil.

Původních pět aktovek Bench Seat, Long Division, Road Trip, Autobahn a Merge mělo premiéru v Manhattan Class Company v březnu 2004 (hráli mj. Kevin Bacon, Susan Sarandon a Philip Seymour Hoffman). Autor k nim později přidal ještě All Apologies a Funny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz