Autumn Dream

Titul v originále: Draum om hausten

Autor: Jon Fosse
Žánr: hra
Překladatel: Kim Dambaek
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Jon Fosse (Norsko)

PODZIMNÍ SEN (AUTUMN DREAM)

z norštiny přeložila Karolína Stehlíková

2 m, 3 ž

Hrdiny hry jsou dva muži a tři ženy - jeden pár ve středních letech, jeden starší pár a jedna žena ve středních letech.

Jednoho podzimního dne se na hřbitově náhodou setkávají bývalí milenci. Aktéři, jejichž jména se nedozvíme, a kteří až do konce příběhu budou jen muž a žena, začínají přemítat o své minulosti a o svém současném životě. Ona je sama, on má ženu a dítě. Pořád se milují, ale jejich vášeň je natolik silná, že sama sebe spaluje. Proto se rozešli, a proto spolu nemohou být.

Zatímco hlavní aktéry opět začíná vtahovat vír nově vzplanuvších vášní, vstupují na scénu matka a otec, mužovi rodiče, kteří přišli na pohřeb jeho babičky. Protože muž už dlouho své rodiče nenavštívil, spletou si ženu s jeho manželkou. Pomalu se začínají poodkrývat problematické rodinné vztahy, křivdy a viny, jež aktéři nemohou jeden druhému odpustit.

Ústřední myšlenkou Fosseho hry jsou především vztahy, ať už rodinné, nebo milenecké, jejich hloubka a intenzita. Na pozadí příběhu, mezi náhrobky, nechává rozehrát vztahy hlavních aktérů ve veškeré své složitosti. Hra se stejně jako další autorovy hry vyznačuje básnickým jazykem - příznačný je volný verš bez jakékoli interpunkce. Charakteristickým rysem je také opakování replik nebo celých částí textu, které vytváří rezonanční efekt podobně jako repetice v písni.

Jon Fosse je považován za jednoho z předních norských spisovatelů a po Ibsenovi je nejhranějším norským dramatikem na evropských scénách.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz