Báječné vyhlídky

Titul v originále: Grand Horizons

Autor: Bess Wohl
Žánr: komedie
Překladatel: Viktor Janiš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 3

Rodinná komedie o tom, jak dospělé děti zareagují, když se jejich skoro osmdesátiletí rodiče rozhodnou rozvést. Nancy oznámí svému manželu Billovi, že se po padesátiletém manželství chce rozvést. Jejich synové Ben a Brian za nimi následně přijíždí do Grand Horizons, domu s pečovatelskou službou, kde žijí. Brian a Ben k rodičům přistupují velmi pragmaticky, zatímco Jess, Benova těhotná manželka a psychoterapeutka, je jako jediná vidí jako lidské bytosti, kteří i v pokročilém věku mohou mít vlastní cíle, přání a touhy.  

Nancy svým synům poprvé říká věci na přímo a nehledí přitom na roli matky, což je pro oba syny nevšední zážitek. Poprvé vidí své rodiče jako lidské bytosti a zaskočí je, když Nancy začne filozofovat a když zjistí, že jejich otec nejen že má milenku, ale že z toho má jejich matka velkou radost. Vděk a vstřícnost ze strany Nancy zaskočí i samotnou milenku, když si Billa přijde vyzvednout, do takové míry, až nakonec raději uteče. Rozmrzelý Bill teď nemá nikoho, kdo by mu vařil večeře, protože Nancy si pronajala AirBnB.  

Hra se dá inscenovat i jako komedie s melancholickým, sentimentálním přesahem, i jako jednorázovější legrácka. Tematicky je univerzální: ztráta idealistických představ o našich vzorech, které se najednou staly obyčejnými smrtelníky. Hra měla premiéru v broadwayském divadle Helen Hayes Theatre v lednu 2020. Nejprve se však objevila v hvězdném obsazení na letním divadelním festivalu Williamstown Theatre Festival v červenci roku 2019.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz