Balada o skrini a o mužovi

Titul v originále: Balada o skrini a o mužovi

Autor: Bohuslava Habovčíková
Žánr: hra rozhlasová
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 2 ženy 6

Bohuslava Habovčíková (Slovensko)

BALADA O SKRINI A O MUŽOVI

2 m, 6 ž

rozhlasový scénář


Hlavní hrdinka Doda v pětapadesáti letech vzpomíná na svoji platonickou lásku k učiteli fyziky na střední škole. Ve hře se objevuje ve třech časových pásmech: jako patnáctiletá, osmnáctiletá - a nyní.

Text pracuje s epickým principem vyprávění - spíš „převyprávění" - někdejších událostí a vyslovování vnitřních stavů hrdinů. To obvykle dělá postava Vypravěčky, podle autorky Dodino alter ego, které lze ovšem chápat spíš jako „vševědoucího vypravěče".

Děj, výrazně lyrizovaný, se odehrává kolem jediného motivu - platonické lásky, která nemůže a vlastně ani nechce být naplněna. Doda si uvědomuje pošetilost svého vztahu k učiteli (jmenuje se Dodo Čech), zároveň vnímá jeho čistotu, nepřekonatelnost a vlastně nevyhnutelnost, je to jakýsi abstraktní, absolutní cit, který nemůže být poskvrněn tělesností. Dodino vzpomínání probíhá na stejně nekonkrétní úrovni, o postavách, včetně hlavní hrdinky, se nic nedozvídáme, je to spíše několik načrtnutých, mírně stereotypních typů. Autorka pečlivě pracuje s motivy, které se na dějovou strukturu sice těsně vážou, příliš ji ale neobohacují ani nerozvíjejí (rajčata, lavór, skříň).

Zdá se, že autorka dbá na zvukový doprovod textu, který v poznámkách přesně popisuje.

Lyrizující text vyžaduje výraznou stylizaci nebo lépe předepsané rozhlasové provedení.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz