Bang Bang You´re Dead

Titul v originále: Bang Bang You´re Dead

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8 ženy 7

William Mastrosimone (USA)
BANG BANG YOU´RE DEAD (BUM PRÁSK A SEŠ MRTVEJ)
7 m, 3 ž (+ 6 m / ž)

Nově revidovaná verze hry z roku 1998 se zabývá tématem násilí na středních školách.
Hlavní hrdina Josh je ve vězení za sedminásobnou vraždu: zabil svoje rodiče a v masakru ve škole pět spolužáků. Na počátku vypadá jako nemilosrdný mladistvý vrah, který ví, že jeho delikt mu bude s plnoletostí vymazán z trestního rejstříku. V jeho cele začnou postupně oživovat jeho oběti a také prokurátor a soudce, dědeček a nakonec rodiče, aby společně rekonstruovali Joshův hrůzný čin. Ve výrazně epické kompozici, v níž jednotliví mrtví fungují na způsob antického chóru, se ukazuje, že otázka viny je mnohem složitější. Josh byl ve škole šikanován, rodiče na něj neměli čas. Ve vězení se zhmotní nejen Joshovy oběti, které přehrají celou vraždu i to, co k ní vedlo, ale i Joshův stín, jakýsi vnitřní hlas, na nějž se nakonec spolehl. Hra jako celek je nakonec obžalobou systému: Josh poprvé střílel na jelena se svým dědečkem, precedens se zbraní v něm tak poprvé probudil ambivalentní pocity vraha a naučil ho manipulovat s puškou.
Text je namířen na rodiče mnohem víc než na děti a je obrazem zoufalého stavu mezigenerační izolace ve Spojených státech; jako apel, v němž hlavní role hrají sedmnáctiletí středoškoláci, doma sklízí úspěchy hlavně ve školních divadlech. Mastrosimone se nechal inspirovat skutečnými událostmi, školními masakrem v roce 1998 ve Springfieldu. Pár dní po prvním uvedení hry došlo ke střelbě v Columbine (událost u nás známá hlavně s dokumentu M. Moora Bowling for Columbine).
Hra Bang Bang You´re Dead měla premiéru v dubnu 1999 v Eugene ve státu Oregon, od té doby bylo uvedeno v mnoha zemích světa. Zfilmována byla v roce 2002, scénář není přesným přepisem hry.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz