Bankers!

Titul v originále: Door de Bank genomen

Autor: George van Houts
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5

George Van Houts (Nizozemí)

DOOR DE BANK GENOMEN / BANKERS! (BANKÉŘI)

5 m

komedie

Pamatujete, že ještě před deseti lety bylo povolání bankéře zárukou společenského respektu, obdivu a pozornosti žen? Zlaté časy. Nic nebylo nemožné a bezmezná troufalost se stala ctností vedoucí k úspěchu. Pak ale přišla krize - pád a prozření.

Nizozemské autorské seskupení De Verleiders (Podvodníci) staví svoje představení na aktuálních tématech, která hýbou dnešním světem a tvoří naši bezprostřední realitu. Tentokrát je to bankovnictví. Kdo z nás si nevzal půjčku, takže teď ví, že příštích dvacet let nesmí povolit v pracovním tempu? Nebo kdo si neukládá peníze do penzijního fondu, o jehož budoucnosti se nedá s určitostí říct absolutně nic? Kdo neuzavřel spořící životní pojistku, v níž peníze mizí jako v černé díře?

Text, který počítá se třemi herci, několikrát mění styl a perspektivu – nejprve nám představí partu nadsamců, kteří se předhánějí ve výčtu sexuální dobrodružství, pak se změní na osvětovou přednášku (víte, že banky vlastně operují s virtuálními penězi, které nikdy neexistovaly a existovat nebudou?) a nakonec nám demonstrují, jak „zázračně bohatnoucí“ banky ruinují řadové klienty, na něž v případě sebemenšího zaváhání spadne svazující síť úroků a sankcí, že nemají nejmenší šanci vyváznout se zdravou kůží, nehledě na to, kolik na nich už banka vydělala.

Tragický pád drobného podnikatele a majitelů rodinného domku proběhne v absolutně korektním tónu, zástupci banky s logikou toho, kdo je v naprosté převaze, připomenou klientům jejich předchozí souhlas se všemi (byť rafinovaně schovanými) podmínkami, a dokonce nabídnou právní pomoc, ovšem s tím, že soudní při nemají šanci vyhrát, naopak (k dovršení všeho) je čeká uhrazení výloh.

Hra rozhodně stojí za povšimnutí, jednak pro originalitu tématu, jednak pro svou informační a osvětovou hodnotu.

První produkce se ujalo divadlo DeLaMar Theater v říjnu 2014.

Máme k dispozici anglický překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz