Bavíme se o sexu?

Titul v originále: Is This About Sex?

Žánr: komedie
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 3

Christian O´Reilly (Velká Británie)

BAVÍME SE O SEXU? (IS THIS ABOUT SEX?)

přeložila Jitka Sloupová

2 m, 3 ž

V oddělení prádla velkého obchodního domu osloví Daniel prodavačku Cathy. Chce koupit podprsenku - nikoli však pro svoji ženu. Chce ji pro sebe. Danielovo úpěnlivé vysvětlování i jeho rozhodnost přesvědčí Cathy, aby mu s výběrem prádla pomohla. Daniel nakonec z obchodu odchází ověšen balíčky s prádlem i dámským ošacením, které si mohl díky Cathy v klidu vyzkoušet. V následující scéně Cathy se svým přítelem Paulem řeší v posteli složitý problém. Mají se toho večera milovat? Raději se vrací ke čtení. Něco tu zřejmě nehraje.

Mezi Cathy a Danielem vzniká důvěrné pouto, které ještě zesílí, když Cathy Daniela kryje v okamžiku, kdy do obchodu přijde Danielova žena Kay provázená přítelkyní Angelou, aby pátrala po tajemné milence, jíž Daniel kupuje spodní prádlo. Daniel, už ve svém ženském převleku, vzápětí požádá Cathy, aby ho učila „jak být ženou".

Danielova žena Kay tráví polední pauzu v hotelovém pokoji s kolegou Paulem (tj. Cathyiným partnerem). Více než jeho pokusy o milostnou předehru ji však zřejmě zajímá, jak při této aktivitě zároveň zahnat hlad. Vystresovaný Paul se navíc dovídá, že Kayin manžel - tedy Daniel - je milenec tak dokonalý, že u Kay vzbuzuje až pocit viny. A nejen to - v následující scéně chápeme, jak obrovskou péčí Daniel Kay doma obklopuje.

Daniel získá ke Cathy absolutní důvěru a svěří se jí se svým přesvědčením, že ve skutečnosti je žena. Oblékat se a chovat se jako žena ho nesmírně vzrušuje. Muži ho však - alespoň zatím - nepřitahují: začíná se přiklánět k názoru, že je pravděpodobně lesbička. Nakonec přizná, která žena ovládá jeho fantazie. Mezi ním a Cathy propukne vášnivý vztah.

Paula zatím Cathyina netečnost začíná trápit. Z jejich postelových rozhovorů začíná být zřejmé, že Paul je v sexu přes svůj věk poněkud nepoučený. V práci se seznamuje s počítačovým expertem, jehož dvojsmyslné návody k obsluze počítače nakonec Paula osmělí k důvěrným otázkám. Tímto expertem není nikdo jiný než Daniel.

Kay čelí v cukrárně naléhání Angely, aby si s Danielem o jeho nevěře promluvila. Kay je však opatrná a v nastalé hádce napadne Angelu, že si ze zbabělosti sama ani žádnou známost nenašla.

Cathy se Danielovi vyznává z obdivu k jeho vnímavosti k ženským potřebám - a to nejen v sexu. Daniela to jen utvrzuje v jeho přesvědčení, že tomu tak je proto, že ve skutečnosti je sám ženou. Cathy se však jeho údajná touha nechat se nakonec přeoperovat opravdu nelíbí. A to tím spíš, že Daniel přizná, že svůj plán pojal proto, aby dal svobodu své ženě, která s ním - jako s potencionální ženou - není šťastná. Proč se Daniel s Kay raději nerozvede? Co když je to celé velký omyl?

Další polední schůzka Kay a Paula se vyvíjí katastroficky: zatímco Kay konzumuje indický oběd v papíru, Paul se ji pokouší vzrušit - jde to o to hůře, že Paul přizná, že s Kay chce jen nacvičovat to, čím chce později získat zpět Cathy.

Paulův počítač opět zlobí, a tak má Paul novou příležitost probrat s Danielem své mužské problémy. Daniel ho zcela ohromí, když mu předestře svou filozofii: ženy ve všech ohledech muže převyšují, a ti se tedy musí ženám kořit a hýčkat je. Paul má o čem přemýšlet.

Cathy se rozhodne jednat. Sejde se s Kay a předestře jí, co se děje s jejím mužem. Ohromená Kay požádá Cathy, aby jí umožnila setkat se s Danielem v jeho ženské podobě. Osudné setkání má však překvapivý průběh. Oba skončí v objetí - a v slzách. Co s nimi bude?

Kay na obědě oznamuje Angele, že už má dost jejích snah napravovat jí život. Tak proč se s ní Kay schází, ptá se logicky Angela. Místo vysvětlení ji Kay vášnivě políbí. Angela ve zmatku uteče.

Paul vyznává Cathy lásku, přiznává, že není dobrý milenec, ale že se chce zlepšit. Věta, kterou pochytil od Daniela, Cathy „dostane". Ledy jsou prolomeny.

Daniel přijde Cathy do obchodního domu poděkovat: zachránila ho - zrušil svou návštěvu sexuologa, už nechce být ženou. Jen se rád obléká do ženských šatů. S Kay se rozchází, pochopil, že jejich nesoulad nebyl z jeho viny. Nevadí, že Cathy chce zůstat se svým přítelem (tj. Paulem). Daniel jen potřebuje kamarádku. S níž by si mohl občas popovídat o šatech.

Nejnovější hra irského autora velice zábavnou formou zkoumá, co to znamená být mužem či ženou ve světě, který už není tak jednoduchý, jako býval. Moderní komedie mravů na vážné téma sexu se s velkým úspěchem představila na edinburghském i dublinském festivalu v roce 2007. U nás byla komeie uvedena v MD Kladno v lednu 2010.

Recenzi najdete zde.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz