Beat the Devil (a Covid monologue)

Titul v originále: Beat the Devil

Autor: David Hare
Žánr: aktovka, monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1

BEAT THE DEVIL (Přes mrtvoly)

monodrama

I don’t have survivor’s guilt. I have survivor‘s rage. / Netrpím pocitem viny, že jsem přežil. Já mám vztek.

Podtitul „covidový monolog“ říká mnoho. Autor popisuje svou zkušenost s bojem s nemocí, která výrazně zasáhla do jeho života. Ďáblem (z názvu hry), kterému je třeba se postavit, není ovšem jenom zákeřný virus, díky němuž si všichni uvědomili svou lidskou zranitelnost, ale především jde o společnost, konkrétně nekompetentní a prolhanou vláda Borise Johnsona. Hare připomíná četné momenty prokazující evidentní manipulaci s fakty, popírání vlastních tvrzení a osobní selhávání politických špiček. Ačkoli se jedná o text založený na britských reáliích, nálady, které epidemická krize vyvolala, byly podobné i u nás. Horečky a potíže s dýcháním pominuly, ale tísnivé pocity a vzpomínky zůstávají, boj s nepřítelem neskončil.

Yes. I guess the virus is in me and always will be. / Ten virus je mně. A vždycky bude.

Hra byla poprvé uvedena hned v roce 2020 v Bridge Theatre v Londýně, s vynikajícím Ralphem Fiennesem. O rok později byl text, se stejným hereckým obsazením, zfilmován.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz