Beating Heart Cadaver

Titul v originále: Beating Heart Cadaver

Autor: Colleen Murphy
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 4

Colleen Murphy(ová) (Kanada)

BEATING HEART CADAVER (MRTVOLA, KTERÉ BIJE SRDCE)

2 m, 4 ž

Hra byla poprvé uvedena v Torontu v roce 1998. Tématem je vyrovnávání se rodičů se smrtí osmileté dcery.

Min zatelefonuje své dceři Leoně, že by ráda viděla svojí vnučku Amélii, která dnes slaví narozeniny. Amélie vezme z narozeninové výzdoby jeden balónek a táta, Danny, jí veze za babičkou. Cestou si holčička s balónkem hraje a když se na ní Danny otočí, aby mu jím neclonila výhled, narazí do nich nákladní auto. Amélie zemře a Danny zůstane po nehodě ochrnutý.

Všichni cítí vinu a zároveň viní ty druhé. Kdyby Min nevolala a nechtěla vnučku vidět, nestalo by se to. Kdyby se Danny neotáčel, kdyby Leona jela s nimi... Manželé procházejí různými fázemi vyrovnávání se se ztrátou od popírání skutečnosti přes utlumování se antidepresivy a alkoholem. Pomoci jim přijede Dannyho mladší bratr Devlin, kterému kdysi Danny zachránil život, když se topil.

Jednoho dne se u dveří objeví Lola, předsedkyně Kanadského svazu rodičů mladých obětí nehod, a nabízí jim členství. Chce si poslechnout tragický příběh Dannyho a Leony výměnou za ten svůj. Její vyprávění ale poprvé skončí nenávistným výbuchem. Vychrlí ze sebe, že by si přála umučit k smrti toho, kdo způsobil smrt jejího syna. Pak se ovládne, omluví se, ale vzápětí se vyprávění točí kolem jejích myšlenek na sebevraždu.

Navzdory tématu, díky upřímnosti, s níž je pojednáno, se ve hře objevují i úsměvné tragikomické momenty.

jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz