Beau Brummell

Titul v originále: The Beau

Autor: Ron Hutchinson
Žánr: hra
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2

Hlavní postavou tohoto „two-hander“, hry pro dvě postavy, je ikona počátku 19. století, éry zvané Regentství, George Bryan Brummell, řečený Beau. Život u nás téměř neznámého duchaplného dvořana a jednoho z prvních dandyů, arbitra dobové elegance a důvěrníka prince velšského, pozdějšího krále Jiřího IV. inspiroval již lorda Byrona a od 90. let 19. století dramatiky i filmaře.

Hra Rona Hutchinsona (u nás známého jinou hrou pro dva – Moje tango) ho však zastihuje nikoli v Bathu či Brightonu, kam se jezdila cachtat londýnská smetánka, ale ve francouzském Calais. Uchýlil se tam před věřiteli, když překročil míru své vtipnosti a pozbyl královy přízně. Nyní však do Calais anglický panovník zavítá na oficiální návštěvu a Beau Brummell doufá ve smíření a obrat Štěstěny. Jenže v blázinci, kde přebývá, mnoho příležitosti k doplnění garderóby není a jeho sluha Austin vede revoluční řeči - Don Quijote a Sancho Panza by mohli být jejich předobrazem.

Světovou premiéru měla hra v únoru 2001 v Theatre Royal v Bathu, v květnu téhož roku byla přenesena na West End (Haymarket Theatre Royal).

Hra se právě překládá.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz