Beautiful Bodies

Titul v originále: Beautiful Bodies

Autor: Laura Shaine Cunningham
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 6

Laura Shaine Cunnigham (USA)

BEAUTIFUL BODIES (KRÁSNÁ TĚLA)

6 ž

Šest třicátnic se setkává, aby oslavily očekávané narození dítěte své přítelkyně Claire. Jejich svět výrazně připomíná hrdinky serálu a filmu Sex ve městě. Jejich životní horizont tvoří kariéra (většinou neúspěšná nebo z nějakého důvodu politováníhodná), vztahy s muži (z velké části pouze sexuální, rozhodně ale neutěšené) a vzhled (štíhlost, kvalitní účes a nápadité oblečení). Pouze jedna s kamarádek je vdaná, ale i ta právě opouští svého manžela. Claire bude jako první z nich matkou. Jediná úspěšná je Marta. Dostala titul nejlepší realitní makléřka roku a její snoubenec Donald ji bere do nejdražších restaurací.

Marta svým vychloubáním a připomínkami na účet nemožné existence všech ostatních dokáže zkazit celý večer. Proto hostitelka Jessie zvolila datum, kdy má Marta zamluvený stůl v nejlepším podniku ve městě. Donald má totiž narozeniny. Očekává se, že Marta bude muset odejít dřív, než se dostaví Claire.

Každá z žen přinese dárek. Marta ovšem horu dárků. Horu drahých dárků a neustále se připomíná, kolik peněz za ně utratila. Čas utíká, dorazí Claire a Marta stále neodchází. Je evidentně fascinována Claiřiným těhotenstvím a stále Claire kontroluje a napomíná. Jako je Marta konzervativní a zkostnatělá, tak je Claire svobodomyslná a otevřená. Do jiného stavu přišla s člověkem, kterého potkala při nákupu banánů. A nelituje. Usoudila, že dítě je jediná cesta do budoucnosti.

S vypitým vínem se mění i nálada. Od úvodních frází se přechází k srdečnému tónu a postupně se odtajňuje víc a víc z neuspokojivých životů (herečka si ještě pořád „hraje" na servírku a odmítá přijmout fakt, že už léta nic nehrála, kostnatá krasavice ještě pořád čeká na milence, který před rokem odešel z domu na deset minut).

Marta vzdala večeři s Donaldem, na kterou musela rezervovat stůl celý rok předem. Její přítomnost je ale kamenem úrazu. Svou neomaleností urazí Claire, která předčasně odejde. Marta se s radostí trefuje do všech přítomných a Jessie nakonec všechny ze svého bytu vykáže. V tom se ale Marta zlomí a přizná své slabosti. Donald nemá peníze. Drahé večeře platí sama a Donalda má na to, aby se nemusela stydět, že je u stolu opuštěná. Donald má zájem o sex jednou ročně na její narozeniny. Přesto si ho chce vzít, protože tak je to podle ní správné.

Těhotná Claire ještě pořád stojí před dveřmi, protože jí někdo ukradl kolo. Po strašlivé hádce, v níž se všechny navzájem zatracovaly, přichází usmíření. Konec konců, v životě nic nemají, jedině partu kamarádek.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz