Becky Shaw

Titul v originále: Becky Shaw

Autor: Gina Gionfriddo
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Gina Gionfriddo(vá) (USA)
BECKY SHAW

z angličtiny přeložila Alena Bjačková

2 m, 3 ž

psychologické drama

Autorka vytvořila 5 kontrastních charakterů a nechala je čelit vcelku jednoduché situaci. V ní detailně a mistrovsky rozehrála konflikty jejich postojů a zájmů a vzniklo napínavé psychologické drama.
Titulní postava Becky Shaw(ová) je absolutní ztracenec. Nemá přátele, nemá peníze, nekomunikuje s rodinou. Má ale kolegu Andrea, který je tak trochu samaritán a rozhodne se seznámit ji s bratrem (Max) své novomanželky Suzanny. Její přítomnost akceleruje děj a vyhrotí už tak napjaté vztahy rodiny, poznamenané četnými traumaty (např. Maxova adopce) a extrémními povahami rodinných příslušníků.
Max, který se o žádné rande neprosil, se k Becky chová dosti hrubě, ale přesto ji vezme na večeři. Na cestě je přepadne neznámý muž a ohrožuje je pistolí. Společně pak stráví noc na policejní stanici a následně v jeho hotelu. Po souloži Max Becky požádá, aby odjela. Pak jí už nezavolá a její hovory nepřijímá.
Max je tvrdý muž a pragmatik, na němž leží zodpovědnost za jeho labilní sestru (psycholožku) a jeho matku, která trpí roztroušenou sklerózou a ztrátou finanční stability po smrti otce, nad jehož osobností (byl gay, nebo ne?) se vznáší otazníky. Matka žije s mladým milencem a Max hasí požáry vzniklé jejich nezodpovědným hospodařením s penězi.
Max je naprostý cynik a nezabývá se tím, že Becky, vyhozená z jeho postele, propadne depresím a hrozí sebevraždou. Nicméně nakonec se setkají. Becky se snaží Maxovi vnutit (on je úspěšný manažer a ona neúspěšná sekretářka), ale ten ji jasně odmítá. Becky ovšem přitvrdí a řekne, že pokud k ní nebude milý, prozradí Andrewovi tajemství, že se Max a Suzanna (sourozenci) spolu vyspali po otcově pohřbu.
Andrew, chronický pečovatel, začne trávit veškerý čas s Becky. Ta totiž neustále mluví o severaždě, ale nemůže dovolit péči profesionála. Suzanně to samozřejmě vadí a bojí se, že Andrew už o ni nemá zájem, protože jeho potřebou je ženu ochraňovat, stejně jako to potřebovala ona, když byla na dně v době jejich seznámení.
Na Floridě, kde bydlí matka Suzanny a Maxe, vypukne další finanční krize a matčin mladý přítel se ocitne ve vězení. Max vyrazí řešit problém, sehnat peníze a právníka, a Suzanna jede pečovat o matku. Očekává, že se zde objeví i její manžel, který ale odmítne, protože se stará o Becky. Max toho využije proti Becky a snaží se ji obrátit proti Andrewovi. Žárlí na něj, protože mu vzal jedinou osobu, o kterou na světě stál. Teprve teď se vyjasnila Maxova slabina. Je totiž závislý na své sestře, její přítomnosti a jejím uznání.
Nečekaně na Floridu nakonec dorazí i Andrew, ovšem v doprovodu Becky. Matka ji přijme vlídně, na rozdíl od ostatních. Matčin poučený přístup (není nutné všechno vědět a všechno si říkat) přinese výsledek. Andrew a Suzanna se domluví na nových pravidlech, aby zachránili své manželství. Ona se přestane stýkat s bratrem, který se ji snaží uzurpovat a očerňovat Andrea, a on přeruší vztahy s Becky. Odjíždějí zpátky domů. Becky musí počkat na vlak, a tak na sebe vlastně s Maxem zbyli. A matka, ať se děje, co se děje, nevšímá si negativních věcí. Usmívá se na všechny strany, ignoruje Maxův vztek a Beckyinu sebelítost, nemyslí na svého zavřeného přítele a přečerpané konto a dělá plány na večeři.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz