Bedtime Stories

Titul v originále: Bedtime Stories

Autor: Lesley Bruce
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Lesley Bruce /-ová?/ (Velká Británie)

BEDTIME STORIES (Pohádky na dobrou noc)

2 m, 1 ž

Smutná komedie o snech, iluzích a všednosti a umění řídit svůj vlastní život konfrontuje současnost s koncem slavných 60. let, plných očekávání nádherné budoucnosti, která čeká lidstvo. V prvním dějství se dnešní Londýňanka Joni (je právě výročí dne, kdy člověk vstoupil na Měsíc) vrací do svého bytu z matčina pohřbu a najde v něm kromě podivné rozložité postele také Grahama, muže, který se marně dvořil její přítelkyni. Ukáže se, že postel je dědictví, které jí matka nechala ještě před smrtí poslat s tím, že právě na ní ji počala s jejím neznámým otcem, dříve než odjel jako archeolog do Egypta... Měla by Joni připomínat, že ideální láska existuje. Graham a Joni, oba ztroskotanci ve vleku svých iluzí, se začnou sbližovat a bezmála plánovat založení rodiny, když se na scéně objeví Drew, atraktivní zoolog, odjíždějící do Ugandy studovat gorily. Je zřejmé, že z Joniiných a Grahamových plánů nic nebude.

Druhé dějství začíná podobnou situací: tentokrát je to Robin, kdo překvapí spící Fran - Joniinu matku. V dolních patrech domu, v němž má zapůjčené k obývání podkroví, právě probíhá bujarý večírek - na oslavu přistání člověka na Měsíci. Robin je jedním z hostů, který do Franina pokoje jen zabloudil, ale pochopí, že Fran právě prožívá dramatické chvíle. Anna, majitelka domu se jí ujala, když se ocitla prakticky na ulici. Fran bilancuje svůj dosavadní život, kterým ji provázel matčin příslib, že jednou potká toho pravého. Nestalo se, potkala nakonec někoho, kdo byl téměř dokonalý, ale ten pravý to nebyl. I ona, stejně jako později její dcera, přemýšlí o dítěti. Než se Fran ve svém svěřování dostane dál, vtrhne do pokoje Philip. Ukáže se, že je to Franin manžel, profesor literatury, který dosud po své ženě marně pátral. Chce, aby se vrátila domů, ačkoli z jeho vyjednávání vyplývá, že Fran podváděl se svou studentkou. To je přece jen dočasné, a komu by to ostatně vadilo - vždyť máme 60.léta! Philip cítí, že v Robinovi má Fran ochránce a mezi oběma muži se rozpoutá groteskní souboj vědomostí i zdatnosti, který skončí Philipovou koupelí v odpojeném mrazáku. Poražený Philip odchází, a Robin zatím pochopí dvě věci: že totiž Fran už s Philipem těhotná je a že ani on, Robin, není pro ni zřejmě ten pravý. Než - zřejmě navždy - zmizí z jejího života, věnuje Fran postel, kterou sám (je totiž truhlář) ve Francii postavil pro milovanou dívku, Franinu domácí Annu. To Anna kdysi opustila Robina a odjela s archeology do Egypta...


js

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz