Bekenntnisse des Hochstaplers Felix Krull

Titul v originále: Bekenntnisse des Hochstaplers Felix Krull

Autor: John Düffel von, Thomas Mann
Žánr: dramatizace
Jazyk: němčina
Postavy: muži 11 ženy 9

Thomas Mann, John von Düffel (Německo)

BEKENNTNISSE DES HOCHSTAPLERS FELIX KRULL

(ZPOVĚĎ HOCHŠTAPLERA FELIXE KRULLA)

13 m, 4 ž, kompars

dramatizace románu

Hlavní postavou je hochštapler a podvodník Krull – jeho život je příběhem rafinovaného dobrodruha, cestovatele a pozorovatele maloměšťácké morálky, jehož přáním je žít více životů najednou a všechny si je plnými doušky užít. To rozehrává množství rozličných konfliktů a dílčích zápletek. Autorovi se podařilo stvořit memoáry fiktivního fantasty a kriminálníka, který nastavuje zrcadlo usedlým a na první pohled slušným měšťanům. Ty si Krull pocházející ze zchudlé rodiny snadno díky svému charismatu obmotává kolem prstu a míří na společenském žebříčku výš a výš, mezi krásné, bohaté a mocné.

Postupně např. odepře vojenskou službu, hravě svádí dámy pařížského světa, se záletným markýzem si vymění identity a Felix tak cestuje po světě jakožto Lois de Venosta. Felix může být zlodějem, pasákem i gigolem, jímž se i na chvíli stává, není však obyčejným podvodníkem, touží po poznání, po změně, po zážitcích a odkrývá tak masku pokrytectví ostatních postav. Felix, šťastný člověk a král podvodníků a zlodějů.

Zdařilá dramatizace zkušeného režiséra a dramatika Johna von Düffela byla uvedena v lednu 2010 v Staatstheater Saarbrücken v režii B. Horresové.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz