Bellow the Belt

Titul v originále: Bellow the Belt

Autor: Richard Dresser
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3

Richard Dresser (USA)

BELLOW THE BELT (V ZÓNĚ)

3 m

Do uzavřeného průmyslového objektu v neurčené vzdálené zemi přijíždí na práci kontrolor Dobbitt. Neúspěšně se snaží navázat přátelský kontakt se svým kolegou a spolubydlícím Hanrahanem. Jejich úkolem je kontrolovat počet jednotek vyrobených v továrnách, ale na otázku, čeho jsou to jednotky a co se v továrnách vlastně vyrábí, Dobbittovi nikdo neodpoví. Stejnou záhadou je pro něj odchod kontrolora, kterého tady vystřídal. Ani Hanrahan, ani jejich šéf Merkin se k tomu nechtějí vyjadřovat.

Mezi touto trojicí začíná malá mocensko - vztahová hra. Hraje se s manipulací, pomluvami, pseudopřátelstvím. Hanrahan chodí každý večer na most dívat se na řeku. Dobbitt se k němu nesměle připojí a spatří několik párů žlutých očí, jak ho sledují ze tmy. Jsou to zvířata? Jaká? Nikdo neví. Jsou za plotem, nebo jsou s nimi uvnitř objektu? Mezi kolegy se přece jen pomalu začíná vytvářet přátelství a šéf Merkin žárlí.

Hanrahanovi pravidelně každý týden píše jeho žena. Hanrahan má z dopisů pocit, že se mu vzdaluje a uvažuje nad tím, že nechá práce a pojede zachraňovat manželství. Jednoho dne mu žena napíše, že od něho odchází a rozhodla se žít v klášteře. Merkin, který zaměstnancům prohlíží poštu, dopis zadrží. Potřebuje, aby Hanrahan práci dokončil, protože sám usiluje o přeložení na jiné místo. Donutí Dobbitta, aby Hanrahanovi napsal jako jeho žena, že všechno je v pořádku.

Továrna do řeky vypouští odpad a jednoho dne začne řeka hořet. Nakonec se celá vypaří a zbyde po ní jen prázdné koryto. Merkina nepřeloží. Hanrahan, když zjistí, jak to je s jeho ženou, se nemá kam vrátit. Dobbitt zaujme jeho privilegované místo. Mocenské poměry se načas změnily, ale všichni zůstávají za plotem uvnitř průmyslového objektu uprostřed pouštěl.


jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz