Belvedere

Titul v originále:

Autor: Ana-Maria Bamberger
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 1

Ana-Maria Bamberg (Rumunsko / Německo)

BELVEDERE

2 m, 1 ž

Dějištěm hry je místnost psychiatrické kliniky Belvedere, kde je právě jako pacientka ubytována Antonia, slavná a excentrická spisovatelka. Je ráno, Antonia sedí na své posteli a luští křížovku o Čechovovi, když ji vyruší vyšetřující lékař Dr. Taube. To vede k další rozmíšce, Antonia mu např. vyčte, že ji lékař zneužívá pro svou studii o halucinacích.

Následuje nečekaná návštěva: přichází dobromyslný starší pán Eugen, velký obdivovatel herečky, přináší kytici a oživí množství vzpomínek. Po počáteční skepsi ožijí také Antoniiny vzpomínky – kdysi dávno v létě spolu prožili milostný románek…

Nicméně dr. Laubemu je nenadálý host podezřelý – nejedná se u něj taktéž o halucinaci? Antonia se urazí a požaduje po lékaři důkaz o jeho vlastní existenci, o níž je přesvědčen. A dokáže mu přesný opak: ne ona, nýbrž on je součástí studie. To on je postavou divadelní hry, kterou ona právě píše. On, ona, Eugen i ona místnost – to vše je hra s titulem Belvedere, kterou na konci předčítá Eugenovi. „Je ráno, Antonia sedí na své posteli a luští křížovku o Čechovovi“… Hra je hotová a může začít.

Autorka napsala též obrácenou verzi (spisovatel, lékařka, obdivovatelka). Hra byla uvedena v březnu 2010 v hamburském divadle Komödie Winterhuder Fährhaus.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz