Benefiz. Jeder rettet einen Afrikaner

Titul v originále: Benefiz. Jeder rettet einen Afrikaner

Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Ingrid Lausund (Německo) BENEFICE aneb ZACHRAŇTE SVÉHO AFRIČANA (BENEFIZ - JEDER RETTET EINEN AFRIKANER)

přeložil Michal Kotrouš

3 m, 2 ž

Pětice herců se rozhodne udělat záslužný čin pro jeden školní humanitární projekt v Africe. Nejsou to sice celebrity, ale mají velkou motivaci. Hlavní téma je jasné: vzbudit u lidí chuť poslat na humanitární konto peníze pro Afriku. Jak to ale udělat? Jak veselou a vtipnou formou popsat africké utrpení a bídu? A neměl by se nakonec angažovat opravdový Afričan, aby bylo poselství autentičtější? Začínají zkoušky, analyzují se dopady, připravuje se projekce. Jaké obrázky použít a jakých se naopak vyvarovat? Přicházejí rozpaky a hrozí, že se celý projekt nedokončí. Také je zde samozřejmě otázka konkurence - kdo bude stát ve světlech ramp, kdo dostane jaký prostor a kdo zůstane jen ve službě umění?
Pět aktérů se křečovitě snaží být uvolnění, vše má přeci proběhnout hladce a profesionálně... Jenže se všechno beznadějně zašmodrchává, zevšeobecňuje, politizuje, objevují se předsudky... Až nastane pro všechny překvapující obrat: vybírání peněz.
Hra využívá brechtovského divadla, jedná se vlastně o divadlo na divadle - herci předstírají, že jde o divadelní zkoušku před prázdným hledištěm. Některé scény se odehrávají za řečnickými pulty směrem k publiku, jiné jakoby při pauzách mezi výstupy. Autorka skvěle pracuje s charaktery postav - defiluje před námi ješitnost, konzervativnost, organizační um i hysterie a nesvědomitost. Postavy se dostávají do neustálých střetů, nicméně i přes problémy je zkouška zdárně dovedena do konce.
Hra má za cíl opravdu vybrat peníze na dobročinnou akci - součásti „zcizovacího efektu" jsou nejdříve „divadelní", posléze ve foyer skutečné kasičky konkrétního humanitárního projektu na stavbu školy v Africe. Divák má možnost přispět na dobrou věc a zároveň se stát součástí divadelního představení.

Hra byla uvedena v Schauspielhaus Salzburg v září 2009 a česká premiéra proběhla o pouhých 19 dní později na komorní scéně divadla Na Fidlovačce v říjnu 2009 - tato inscenace v režii Š. Pácla byla pozvána na podzim 2010 na plzeňský mezinárodní festival Divadlo. V prosinci 2009 hru uvedlo ČS Ústí nad Labem a v červnu 2011 komorní scéna Východočeského divadla v Pardubicích. V září 2012 pak Městské divadlo Zlín (Studio Z).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz