Bengal Tiger at the Baghdad Zoo

Titul v originále: Bengal Tiger at the Baghdad Zoo

Autor: Rajiv Joseph
Žánr: černá komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 3

Rajiv Joseph (USA)

BENGAL TIGER AT THE BAGHDAD ZOO (BENGÁLSKÝ TYGR V BAGDADSKÉ ZOO)

4 m, 3 ž

Bagdad v roce 2003. Prvky každodenní absurdity, o něž není ve válce nouze, se tu prolínají s duchy dávné i sotva včerejší minulosti.

V úvodní scéně moudrý starý tygr podlehne svým primitivním potřebám a ukousne ruku Tomovi, jednomu z amerických vojáků, kteří mají střežit zoo v obsazeném městě. Jeho poněkud jednoduchý kolega Kev neváhá a nešťastnou šelmu rozstřílí.

Incident má následky v mnoha rovinách reality – a je vlastně i metaforou komplikovaných vztahů mezi okupujícími americkými vojáky a vystrašenými a podezíravými iráckými civilisty. Keva pronásleduje tygrův duch a zavádí ho do temných koutů města. Vynervovaný voják se, poté co ho posedne amok při rutinní domovní prohlídce v jedné irácké domácnosti, nakonec ocitne v nemocnici. Tady ho navštíví Tom – už s protézou namísto ruky – ale není to ze soucitu.

Revolver, z níž Kev tygra zastřelil, byl totiž jedním z pozlacených předmětů, které předtím Tom ukořistil v obsazeném paláci Hussajnova syna Udaje. Z prodeje revolveru, jehož vrácení po Kevovi požaduje, a stejně nabytého pozlaceného záchodového prkýnka, chce Tom financovat svou budoucnost invalidy.

Jenže revolver se ve zmatku po Kevově zhroucení ocitl v rukou Musy, jednoho z iráckých překladatelů, který dřív pracoval v Udajově paláci jako zahradník. I jemu se zjevují duchové – samotného Udaje, ale i jeho mladičké sestry, kterou Udaj znásilnil a zavraždil. V boji o zlato nakonec Musa stejně iracionálně, jako zabíjejí Američané, zabije Toma. A k duchům, kteří ho provázejí, se připojí i duch starého moudrého bengálského tygra.

Originální text měl premiéru v newyorském Lark Studio Theatre v roce 2007. V roce 2010 se mu dostalo nominace na Pulitzera za drama.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz