Beorhtel's Hill

Titul v originále: Beorhtel's Hill

Žánr: hra
Jazyk: angličtina

Arnold Wesker (Velká Británie)

BEORHTEL´S HILL (KOPEC BEORHTEL)

Autor napsal text v roce 1988 pro městečko Basildon, jehož obyvatelé účinkovali v prvním uvedení hry v Towngate Theatre v roce 1989.

Hra je napsaná ve dvou dějstvích. Důležitou postavu tu představuje vypravěč, který provází dějem. Specifický rytmus textu vytvářejí opakující se refrény. Vystupuje tu také chór.

Děj vypráví poválečnou historii malého městečka poblíž Londýna. Jeho obyvatele tvoří chudí lidé, kteří předtím žili ve slumech, lidé kteří si tu koupili pozemky, a jezdili sem jen na víkendy za čerstvým vzduchem a vlastnoručně vypěstovanou zeleninou a později se tu usadili natrvalo. Brenda se sem přestěhovala s rodinou, ale nikdy se s místními obyvateli nesžila, nenašla si tu přátele, cítila se opuštěná a město jí čím dál víc tísnilo. Narážela na problémy, když začala rodit, nebo se jí poranilo dítě, a potřebovala rychle do nemocnice, která je odtud daleko. Ke všemu se ještě přidal pocit viny, když jí v Londýně zemřela matka, že nebyla u ní, a nemohla jí pomoci.

Politici přijdou s plánem výstavby nového města a skupují od místních jejich půdu. Nabízejí jim však nízkou cenu a usedlíkům se odtud nechce. Přes počáteční potíže přece jen vzniká spousta novostaveb, obchodní centra a všechno to, před čím sem spousta lidí z Londýna utekla.


jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz