Bernhardt / Hamlet

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8 ženy 3

Theresa Rebeck (USA)

BERNHARDTOVÁ / HAMLET (BERNHARDT / HAMLET)

8 m, 3 ž

Sláva a talent Sarah Bernhardtové učarovaly nejen jejím pařížským, nýbrž i světovým divákům. Její šarm a krása inspirovaly Alfonse Muchu ke tvorbě proslulých divadelních plakátů a byla též múzou Edmonda Rostanda. Stárnoucí herečce nic z toho však nestačí a chce posunout jak své, tak i hranice divadelní ještě o kus dál. Hodlá nazkoušet Hamleta a sebe obsadila do titulní role.

Herci zkouší, ale Berhardtová má výhrady proti Shakespearovu „příliš veršovanému“ textu, a tak žádá svého milence Rostanda, aby pro ni dodal do textu Hamleta více prózy. Mucha se trápí, protože mu nejde vytvořit dostatečně krásný plakát pro herečku, která hraje muže, a ne krásnou dívku.

Její kolegové a obdivovatelé jsou ze ženského Hamleta rozpačití, ale respekt k hereččinu statutu božské umělkyně jim brání se ozvat. Jen posilněni vínem a strachem z blížící se premiéry se „její“ muži osmělí a opatrně před Sarah obhajují své pochyby o neslučitelnosti ženského těla a Hamletovy duše - Sarah pro ně nepředstavuje jen divadelní modlu, ale rovněž idol ženské krásy a síly, které se ostatní pokouší dostát.

Hra vhodná pro větší herecké obsazení by mohla oslovit větší české stálé scény. Hořkosladký příběh o legendární Bernhardtové je skvělou hereckou příležitostí pro představitelku titulní role, která místy baví a jinde dojímá. Český divák také na rozdíl od toho newyorského ocení, když si Mucha na scénu přinese Becherovku a nabídne ji utrápenému autorovi Cyrana z Bergeracu.

Společnost Roundabout Theatre Company ji poprvé představila na Broadwayi (American Airlines Theatre) v září 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz