Beyond the Fridge

Titul v originále: Beyond the Fridge

Autor: Peter Cook, Jonathan Miller, Dudley Moore, Alan Bennett
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4

Alan Bennett, Peter Cook, Jonathan Miller, Dudley Moore (Velká Británie)
BEYOND THE FRIDGE (ZA LEDNIČKOU)
4 m

Revue pro čtyři herce poprvé uvedená v Londýně v roce 1961 je ukázkou typického anglického suchého humoru. Střídají se tu monology, písničky a výstupy pro více aktérů.

Satirické výstupy zesměšňují politiku mezinárodních vztahů, parodují ministerského předsedu, dotýkají se problému zbrojení a válek, charakterizují anglický pohled na Ameriku a Američany, dělají si legraci z policistů.

Proloženy jsou scénkami čistého absurdního humoru, například svěle vypointovaná situace natáčení reklamy na cigarety, kde se sejdou muži, kteří probírají typicky ženská témata jako kadeřníka a nakupování oblečení, aby nakonec ve spotu ztělesnili vzory mužství. Dalšími tématy jsou filosofie, neschopnost komunikace, banalita konverzačních frází, herecké povolání. Objeví se tu i parodie na Shakespeara.

V jednom výstupu se říká, že se životem je to jako s krabičkou sardinek. Všichni se snažíme přijít, jak na to a hledáme otvírák, a když plechovku otevřeme, objevíme sardinky a pochutnáváme si na nich, ale vždycky je tu kousíček, který zůstane někde v rohu a my ho nemůžeme vyndat.

jabo

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz