Beziehungs-Weise

Titul v originále: Beziehungs-Weise

Autor: Benjamin Lauterbach
Žánr: groteska
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Benjamin Lauterbach (Německo)

BEZIEHUNGS-WEISE (PO-PŘÍPADĚ)

3 m, 2 ž

groteska

Třicátník Walter je bez práce, nemá už nějakou dobu přítelkyni a je na nejlepší cestě stát se zatrpklým cynickým člověkem. Jiného názoru je ale jeho kamarád Maik, pravý Walterův opak – má totiž nejen doboru práci, ale dokonce i přítelkyni Kelly a se ženami to zkrátka umí. Zařídí tedy Maikovi přímo v jeho bytě schůzku s Romi, nejlepší kamarádkou Kelly. Nic není ponecháno náhodě, a tak pečlivě naaranžovaný večer nabízí spoustu překvapení. Jenže Walter se na vše tváří skepticky, cynicky vše glosuje, a tak inicialtivu převezme Maik. Romi by si přesto rádas prohlédla celý byt, především pak ložnici. I teď ale zůstává Walter chladný a netečný. Navíc se dozví, že Maik a Romi spolu jednou spali. Nemá co ztratit - zavolá Kelly, ta přijede a vše se obrátí proti Walterovi – chová se totiž podobně jako Dostojevského idiot Myškin – říká všem pravdu, je cynický, a tak si pak proti sobě všechny popudí. Waltera je zkrátka nutné nějak odstranit. Jenže to se znenadání objevuje další loser – Walterův kamarád, jejž spojují s Walterem především počítačové hry. Ten začne vychvalovat Walterovy úspěchy ve virtuální realitě a chaos v bytě se zdá být dokonán...

Trpká komedie množství otázek – kudy vede hranice mezi loserem a cynikem? Je opravdu nutné přizpůsobovat se okolnímu světu a vztahům? Opravdu jsou mezi námi lidé, kteří nedospějí, nebo to ani nechtějí? Hra je groteskou i sociální kritikou či sondou zároveň a premiéra proběhne v sezóně 2010/11 v saském divadle Landesbühne Sachsen.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz