Big Deal?

Titul v originále: Big Deal?

Autor: David S. Craig
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

David S. Craig (Kanada)

BIG DEAL? (SMOKESCREEN)

2 m, 1 ž

hra pro mládež

Hra, jež se zabývá problematikou kouřením marihuany mezi teenagery. Je určena především pro ně a od roku 2005, kdy byla v Torontu uvedena, byla s velkým úspěchem inscenována již na mnoha scénách v mnoha zemích (Kanada, USA, Izrael, Německo, Švýcarsko, Turecko...). V Německu se dočkala již 6 inscenací.

Autor vychází i ze svých zážitků, kdy jako mladý trávu kouřil, aby měl po letech strach o budoucnost svých dětí, jež začaly kouřit trávu také. Kouření marihuany a generační střet otce a syna – to jsou témata této hry.

Šestnáctiletý Trent šel před soud poté, co na party v domě svých rodičů dealoval marihuanu a otec na něj zavolal policii, jež u něj našla velké množství této drogy. Z pochopitelných důvodů mezi nimi vznikla bariéra nedorozumění a vzájemné nevraživosti. Otec, maje strach o svého jediného syna, mu dokonce odposlouchával telefonáty, vkrádal se mu do pokoje apod.

Nyní tedy čeká Trenta soud, před nímž musí navštívit protidrogovou poradnu – tam pracuje dvacetiletá Alex, bývalá uživatelka drog, jež pracovala jako street workerka. Z rozhovorů mezi ní a otcem a ní a Trentem se dozvídáme vše podstatné o příčinách Trentova stavu. Trent tvrdí, že tráva není droga, že by se měly drogy legalizovat apod., zároveň má však problémy ve škole a především s tím, že jakožto dealer považuje své kamarády – zákazníky za přátele. Otec se ukazuje jako úspěšný bohatý člověk, jenž nicméně zanedbal komunikaci se synem a teď se snaží vše přes Alex dohnat. Tajně poté poslouchá za dveřmi důvěrný rozhovor mezi svým synem a Alex, což vypluje na povrch a nepřispěje k již tak napjaté situaci.

Trent nakonec pod vidinou trestu slíbí, že začne nový život, nicméně požaduje za svoji slušnost od otce obnos peněz, aby zaplatil dluh za zabavenou zásilku drog. Otec mu po domluvě s Alex peníze nedá (když nebude mít Trent peníze, vrátí se třeba domů k rodičům) a konec je tak otevřený – začne mladý Trent skutečně nový život bez marihuany, nebo se naopak dostane do koloběhu dealování a konzumace drog?

I když by to tak mohlo na první pohled vypadat, hra není mentorská a nekárá zkaženou mládež - žádná z postav není vyloženě kladná a hra spíše vzbuzuje otázky po generačním střetu dětí a jejich rodičů a po nebezpečí různých drog zejména mezi dospívajícími.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz