Big Knife

Titul v originále:

Autor: Clifford Odets
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8 ženy 4

Clifford Odets (Velká Británie)

BIG KNIFE (VELKÝ NŮŽ)

8 m, 4 ž

Hra z konce čtyřicátých let o nekalých praktikách v Hollywoodu. Charlie Castle je filmová hvězda první velikosti, podle své idealistické manželky Marion se ale zahazuje v béčkových filmech. Podpis smlouvy se studiem, které ho do takových snímků obsazuje, Marion považuje za definitivní zradu Charlieho uměleckých ideálů a postaví ho proto před dilema: buď ona, nebo smlouva. Charlie se nedokáže vzepřít, a tak Marion ztrácí. Později se ukáže, že majitel studia má Charlieho v hrsti: kryje jeho autonehodu, při níž došlo ke smrtelnému zranění. Když Charlieho začne vydírat jedna jeho fanynka, která zná pravdu, Charlie se naposledy – také aby znovu získal Marion – „pochlapí“: rozhodne se přiznat. Nakonec pod tíhou všech událostí (a ostatně i vlivem vlastního selhání) spáchá sebevraždu.

Hru poprvé režíroval Lee Strasberg, byla uvedena na Broadwayi v zimě a na jaře 1949 a dosáhla závratných 109 repríz. Díky jejímu úspěchu se autor vrátil zpět na Broadway (po šestileté pauze, během níž se živil jako scénárista a režisér v Hollywoodu). V roce 1955 byla hra převedena na plátno, stejnojmenný film režírovat Robert Aldrich. Velkého broadwayského comebacku se dočkala v roce 2013, kdy ji divadelní společnost Roundabout Theatre Company uvedla v divadle American Airlines Theatre. Na repertoáru se udržela po dobu 29 předpremiér a 56 repríz. Richard Kind byl za roli slizkého majitele studia Marcuse Hoffa nominován na Tony Award.

Clifford Odets (1906-1963) byl americký dramatik, scénárista a režisér, obecně bývá považován za následovatele Eugena O´Neilla. Jeho hry měly zvlášť silný účin za ekonomické krize ve třicátých letech a Odets svým psaním ovlivnil řadu mladších autorů (Arthur Miller, Neil Simon, David Mamet). Do Hollywoodu odešel na začátku čtyřicátých let a k divadlu se vrátil po téměř dekádě – alegorickou hrou o Hollywoodu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz