Birds

Titul v originále: Birds

Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Conor McPherson (Irsko)

PTÁCI (BIRDS)

přeložil Martin Vokoun

2 m, 2 ž

dramatizace povídky - psychodrama

Tajemné, napínavé a klaustrofobické psycho irského autora vzniklo volně podle stejnojmenné povídky Daphne du Mauriers z roku 1952, podle níž vznikl i slavný Hitchcockův film z roku 1963. Jde o psychologické komorní drama, atmosférou ve stylu gotického thilleru – příběh se zužuje na jádro povídky, na strach z neznámého a z temnoty, která tkví v nitru člověka, na hledání smyslu v chaosu ohroženého světa.

Opuštěný polorozpadlý dům u moře, v němž se před apokalyptickým útokem ptáků pustošícím svět ukryjí dva cizinci, čtyřicátníci Nat a Diane. Strach ze světa tam venku je živnou půdou pro paranoiu a podrobuje vztah obou postav těžké zkoušce.

Oproti zoufalému pokusu přežít se druhý pár pokouší navzdory teroru nastolit něco jako domácí stabilitu. Julia, mladá žena, však přerušuje zdánlivý rodinný soulad a z boje proti okolní přírodě se stává něco, co boří poslední morální zábrany...

Conor McPherson (1971) pochází z Dublinu a během studia filozofie začal psát své první hry a režírovat. Vedle divadelní činnosti se věnuje i filmu a televizi. Patří k úspěšným současným irským autorům – jeho hry (např. Shining City, Seafarer, Weir, Veil) se hrají i na londýnském West Endu i na Broadwayi a získaly řadu ocenění a nominací (Olivier, Tony apod.). Česká premiéra proběhla v září 2016 v Komorní činohře.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz