Birdsong

Titul v originále: Birdsong

Autor: Rachel Wagstaff, Sebastian Faulks
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 11 ženy 3

Sebastian Faulks, Rachel Wagstaff(ová) (Velká Británie)

BIRDSONG (PTAČÍ ZPĚV)

23 m, 6 ž (text navrhuje slučovat role tak, aby hrálo 11 m a 4 ž)

dramatizace

Nevím, čím jsme způsobili, že svět se vychýlil na tuhle zvrácenou oběžnou dráhu.

Adaptace slavného stejnojmenného románu Sebastiana Faulkse z roku 1993 (česky 2008). Rozmáchlý příběh začíná v létě 1910, kdy do francouzského městečka Amiens přijíždí mladý Angličan Stephen. Ubytuje se u majitele místní továrny, na pohled solidního, ale ve skutečnosti hrubého muže, který týrá svou druhou ženu Isabelle, s níž se mu nedaří počít dítě. Stephen a Isabelle spolu prožijí vášnivý milostný vztah. René se to dozvídá, ale Stephenovi se podaří přesvědčit Isabelle, aby Reného opustila a utekla s ním. Prožijí spolu několik šťastných měsíců, ale náhle Isabelle od Stephena bez rozloučení odchází.

Přenášíme se do roku 1916 na francouzskou frontu. Kontrast prosluněného venkova z úvodu hry a stejných míst zasažených válkou je drtivý. Stephen je poručíkem britské armády a pohybuje se v první linii mezi ženisty, jejichž úkolem je prokopávat se pod německé zákopy a vyhazovat je do povětří. Otupělý Stephen, který stále myslí na svou životní lásku Isabelle, se seznamuje s několika vojáky, především se silně věřícím Jackem, jemuž doma v Anglii umírá syn, o čemž se dozvídá pouze z nepravidelné polní pošty. Při jedné akci je Stephen těžce zraněn, zdravotníci ho považují z mrtvého a pohodí do hromadného hrobu, ale Jack ho zachrání. Tato epizoda vrcholí krvavou řeží na řece Sommě. V paralelních dialozích nejprve vojáci píší pozdravy domů, možná poslední ve svém životě, a pak při útoku na německé pozice skutečně většina z nich umírá.

Závěrečné dějství se odehrává v posledním roce války. Stephen potkává Jeanne, Isabellinu sestru. Dozvídáme se, že Isabelle opustila Stephena proto, že byla v jiném stavu. Vrátila se k rodině a porodila dceru, což však Stephen až do konce hry nezjistí. Teprve samotný závěr skýtá naději, že se snad o existenci dcery jednou dozví. Stephenovi se podaří navštívit Isabelle, poznamenanou v obličeji výbuchem granátu. Isabelle má poměr s německým vojákem, který ji kdysi ochránil a později byl zraněn na Sommě – snad stál Stephenovi tváří v tvář –, a odjíždí za ním do Berlína. Na Stephena čím dál tím víc doléhají válečné události, při smyslech ho udržují vzpomínky na Isabelle a možná také na Jeanne. Přichází listopad 1918 a poslední ženijní akce. Stephen a Jack jsou zasypáni a uvězněni v tunelu. Stephenovi se nakonec po několikadenním úsilí podaří odpálit nálož a vytvořit kráter, ale pro Jacka už je pozdě. Na povrchu se Stephen setkává s německým vojákem, Židem, který mu sdělí, že válka skončila. Oba pohřbí své padlé kamarády do společného hrobu a rozcházejí se s vírou, že svět už nikdy nic podobného nezažije.

Stephen: Ani nevím, jestli se stále ještě můžeme nazývat lidmi. Žádná budoucí generace nebude nikdy ani tušit, jaké to bylo, nikdy to nepochopí. Teď, když je konec, tiše se zařadíme mezi živé. Budeme si povídat a spát a starat se o normální věci jako lidské bytosti. To, co jsme viděli, zapečetíme v tichu svých srdcí. A žádné slovo k nám nepronikne.

Faulksův Birdsong je silným, plastickým obrazem válečných hrůz, které zachycuje stylizovaně a jen skrze několik málo postav, avšak s o to větší naléhavostí. Ale je i baladou o naději, kterou i v prakticky bezvýchodných okamžicích skýtá láska a souznění. Hra měla světovou premiéru v září 2010 v londýnském Comedy Theatre v režii T. Nunna.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz