Birthday

Titul v originále: Birthday

Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 3

Joe Penhall (Velká Británie)

BIRTHDAY (POROD)

1 m, 3 ž

Hořká komedie z roku 2012 u nás dobře známého britského dramatika Joe Penhalla (1967) velmi vtipně a účinně používá princip prohození tradiční mužské a ženské role.

Ed a Lisa jsou manželé a v porodnici očekávají narození druhého dítěte. Jenže Lisa už mít děti nemůže, těhotný je Ed a císařský řez už je na spadnutí. Personál je lhostejný a neschopný a dojde k řadě i život ohrožujících komplikací, ale nakonec to Lisa, Ed a jejich čerstvě narozená dcera zvládnou.

Během dne a noci v nemocničním pokoji projde vztah Eda a Lisy těžkou zkouškou. Ed snáší komplikace tradičně vyhrazené ženám velmi špatně. A Lisa si neodpustí komentáře, které ženy tak dobře znají v této situaci od mužů. Zdravotní sestra Joyce, která se má o Eda postarat, neustále někam mizí a ani příchod mladé doktorky Natashy mnoho nevyřeší.

Penhallovo satirické ostří je zaměřeno proti britskému veřejnému zdravotnictví, ale i v českém prostředí bude řada reálií a situací působit povědomě. Zároveň se však Ed a Lisa chovají vůči Joyce a Natashe dost přezíravě. Penhallova vtipná a zároveň jako skalpel ostrá komedie má bezpochyby šanci zaujmout i české publikum. Porod měl premiéru 22. června 2012 v Royal Court Theatre v Londýně v režii Rogera Michella.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz