Birthday Suit

Titul v originále:

Autor: David K. Barnes
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

David K. Barnes (Velká Británie)

BIRTHDAY SUIT (NAHÁČI)

2 m, 2 ž

vztahová ostrá komedie

Diana právě před týdnem začala v nové práci, a hned ji její starší kolega Richard pozval na oslavu svých čtyřicátých narozenin. A navíc do luxusního bytu přímo s výhledem na kancelář! Ráda přijímá a doufá, že mezi finančníky dobře zapůsobí i její přítel Nick, absolvent anglistiky, který ale naštěstí tenhle nesmyslný obor nevykonává a právě se rekvalifikuje na účetního.

Vypadá to na party ve velkém stylu: výhled na rozsvícený Londýn, spousty jídla a pití, vyzdobený obývák. Jenže nikdo nejde. Kolegové, kteří měli dorazit „hned za Dianou“, nejdou – naopak, ukáže se, že kvůli zrovna tomuhle neoblíbenému Richardovi nezmění plány a svůj oblíbený bowlingový den nevynechají. „Budou se tu dít kouzla,“ slibuje Richard a má pravdu. Trapný večírek dostane zcela jiný směr, když se objeví čtvrtá osoba – Richardova zvláštní manželka Valerie, někdejší Nickova dívka. Vypadá to, že má chuť se svému muži trochu pomstít, a ze zoufalství se pokusí obnovit studentský vztah.

Téma je jasné – kdy přesně opouštíme svět svých snů a podřizujeme se tomu, co po nás chce „skutečný svět“? V atmosféře dusna a trapnosti se rozpoutá hra na obviňování, pravdu a lež (vyřizování účtů občas připomene slavnou hru Kdo se bojí Virginie Woolfové, i když ve značně krotší variantě), tahle vztahovka má ovšem happy end. Jak se píše v Británii, „ostrá, sžíravá komedie“ pro čtyři skvělé herce (z nichž tři jsou třicátníci).

Hra měla premiéru v londýnském Old Red Lion v lednu 2017.

„Jsem autor ,Off West Endu´,“ píše o sobě sám David K. Byrnes, nositel ceny Prix Europa, spisovatel ve svobodném povolání a dramaturg, který žije v Londýně. Píše celovečerní hry, aktovky, adaptace klasických textů, komediální skeče, rozhlasové seriály. Jeho hry byly uvedeny v rámci pěti edinburghských festivalů, v Londýně i jinde po světě. Mezi svými vzory uvádí mj. Alana Ayckbourna nebo Yasminu Rezu.

Na českém překladu se již pracuje.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz