Birthdays Past, Birthdays Present

Titul v originále: Birthdays Past, Birthdays Present

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

BIRTHDAYS PAST, BIRTHDAYS PRESENT (Ach ty narozeniny!)

83. hra proslulého 84-letého britského komediografa je plnokrevná hořká komedie, na jaké jsou jeho diváci po celém světě zvyklí.

Ayckbourn se v ní vrací v čase a poskytuje divákům pohled na čtvery narozeniny v jedné rodině v průběhu čtyř desetiletí. Začíná osmdesátinami bývalého řidiče autobusu Mickyho, který spolu se ženou Meg očekává návštěvu svého syna Adriena a jeho nejnovější přítelkyně Grace. Micky naneštěstí považuje za svou morální povinnost varovat věřící Grace, že zdrženlivý Adrian je ve skutečnosti Jekyll a Hyde, jehož vztahy zničily vždy jeho nezřízené sexuální nároky. Ve třech následujících scénách, v nichž se dopracujeme až k Adrianovi coby teenagerovi, pochopíme kořeny i devastující účinky tohoto falešného obvinění.

Ačkoli tedy divák zná od počátku tragikomické vyústění celé komedie, dramatikova znalost lidských povah i řemeslný um ho nepřestává zahrnovat překvapivými dějovými zvraty.

Text je sice napsán pro sedm postav, předpokladem však je, že všechny čtyři figury Adrianových potenciálních partnerek hraje jediná herečka.

Světová premiéra komedie se konala v září 2019 v Ayckbournově domovském Stephen Joseph Theatre ve Scarborough.

Připravujeme český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz