Bitter Wheat

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 2

David Mamet (USA)

BITTER WHEAT (HOŘKÁ PŠENICE)

5 m, 2 ž

Barney Fein je tlustý a mocný filmový magnát, pro kterého je business nade vše a kterému se daří natolik, že si připadá takřka nedotknutelný. Žije odtržený od reality ve světě, kde mu nikdo neodporuje, kde jsou všichni podřízení a kde není prostor pro jakékoliv projevy lidskosti. Barney je všem dokonale odcizen; dokonce i své umírající matce, kterou už využívá jen jako marketingový prvek. Barney se - možná ve své iluzi nedotknutelnosti, možná z prosté arogance a neschopnosti empatie – při jedné pracovní schůzce s mladou asijskou herečkou projeví jako pravý sexuální predátor, když neváhá využívat svou mocenskou i finanční výhodu, aby přesvědčil nezkušenou dívku k různým sexuálním hrátkám. Herečka však sebere všechnu svou odvahu – i když psychologické manipulace záhy dojdou k otevřenějším formám násilí – a dokáže se vzepřít tyranovi. Případ získá značnou mediální odezvu a Barney, kdysi na špičce potravního řetězce, se ocitá osamělý a bezmocný uprostřed své kanceláře.

Hra byla inspirována kampaní #MeToo a případem Harveyho Weinsteina. Filmového magnáta hra zobrazuje na pomezí vzteklého dítěte, které nechápe společenské mantinely chování a neumí pracovat s konceptem zodpovědnosti, a chladného, vypočítavého businessmana, který si je dobře vědom své převahy. Hra bude mít premiéru v létě 2019 v Gielgud Theatre na West Endu v autorově vlastní režii a s Johnem Malkovichem v hlavní roli.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz