Bješenaja pjevica s neizvestnym

Titul v originále: Bješenaja pjevica s neizvestnym

Autor: Valentin Tarasov
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 4 ženy 4

Valetin Tarasov (Ukrajina)

BJEŠENAJA PJEVICA S NEIZVESTNYM (VZTEKLÁ ZPĚVAČKA A NEZNÁMÝ)

4 m, 4 ž

Příběh z prostředí světa operních hvězd. Mladý ukrajinský autor se zde věnuje svému hlavnímu tématu, kterým je společnost, plná intrik, přetvářky a takzvaných přátelství, která jsou ve skutečnosti vedena závistí. Ve společnosti osamocen stojí jednotlivec a pracně hledá svoje místo.

Ústřední postavu textu je operní zpěvačka Solomnia, netrpělivě čekající na návrat Romana, svého milence, který zároveň také skládá písně pro její repertoár. Stesk léčí prací, takže se jí podaří potírat pověsti, že ztrácí hlas a díky své jediné věrné pomocnici Auroře taky přestane pít. Návrat Romana ale nepřinese nic dobrého, milenec je chladný a Solomniina přítelkyně Kateřina vzápětí přinese zprávu, že Roman Solomnii podvádí s ambiciózní rádobydebutantkou Ruslanou, což se ukáže jako pravdivé tvrzení. Solomnia se tedy podle svého zvyku poradí s lahví. A v tom se v její šatně objeví záhadný Jan. Duch, kterého vidí pouze Solomnia a který jí začne otevírat oči a jí dávat rady, jak se ke komu zachovat. Její chování je podezřelé, ale nic zvláštního se nestane, dokud Solomnia najednou neztratí hlas. Najednou se od ní odvrátí Roman a chce podporovat svoji milenku Ruslanu, přítelkyně se vtírá do její přítomnosti, aby měla co nejčerstvější zprávy. Solomnia v zoufalství vyhoví naléhání jednoho ze svých ctitelů a naváže s ním vztah, ve kterém chybí cit a který také rychle skončí. Našeptavač Jan ji ale přesvědčí, že může zase zpívat a Solomnia se do něho zamiluje. Využije svoji poslední šanci na návrat a svým zpěvem ohromí všechny. Roman jí chce opět vyznávat lásku, ale Solomnia ho pošle pryč, stejně jako všechny ostatní. Svůj dokonalý úspěch ale nevychutná s Janem, ten se ztratil. Byl to přelud, druhé já nebo zlý duch? Jedno po něm ale zůstalo: z přecitlivělé zpěvačky, která se nechala vláčet city a intrikami ostatních, se stala silná osobnost, která ví, co chce.

abj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz