Black Watch

Titul v originále: Black Watch

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 10

Gregory Burke (Velká Británie)
BLACK WATCH (REGIMENT)
10 m
válečné drama

Úspěšné a cenami ověnčené válečné drama se snaží zachytit válečnou zkušenost skrze působení skotských jednotek v Iráku v roce 2004, kdy jednotky jejího veličenstva přebíraly po amerických vojácích pozice v oblasti takzvaného „Trojúhelníku smrti".
Příběh se odvíjí okolo události, kdy byli při sebevražedném útoku zabiti dva vojáci a jeden tlumočník. Hra je zasazena do historického kontextu tradice skotského regimentu Black Watch a politických tlaků, které vedly k jeho rozpuštění mezi ostatní skotské jednotky v roce 2004. Rozhovory vojáků s reportérem se mísí se scénami z boje a s audiovizuálním materiálem, jako jsou například politické debaty v rádiu, dopisy vojáků domů a šifrované zprávy z rádiové komunikace.
Skrze osudy osmi vojáků se divák dostává přímo doprostřed jednoho z nejnepřehlednějších a nejkontroverznějších válečných konfliktů v dějinách. Vojáci jsou traumatizováni nejen nepřehledností a nahodilostí bojů, kdy jsou jako příslušníci mírových jednotek v základním táboře a na hlídkách pod neustálou minometnou palbou, aniž by věděli, proti komu mají vlastně bojovat, ale také nesmyslností celého konfliktu, kdy podle jejich slov už přestali bránit svoji zem, ale okupují cizí území jako narušitelé bez zcela jasného důvodu.
Hra byla poprvé uvedena na edinburském festivalu v roce 2006. Od té doby získala řadu mezinárodních ocenění a kromě Velké Británie byla inscenována i v Kanadě, USA a Austrálii. Kromě dobře napsaného textu stojí za zmínku také její scénické provedení a hudební a pohybová stránka.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz