Blind Fiddler

Titul v originále: Blind Fiddler

Autor: Marie Jones
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Marie Jones(ová) (Irsko)

BLIND FIDDLER (SLEPÝ ŠUMAŘ)

5 m, 3 ž (pro 4 herce)

Hra irské autorky Marie Jonesové (u nás známé díky dílu Plný kapsy šutrů) přináší příběh Kathleen Gormleyové, která se pokouší vyrovnat se smrtí svého otce.

Odehrává se ve dvou časových rovinách. V jedné se čtyřicetiletá Kathleen ocitá jako poutnice u posvátného jezera Lough Derg, místa, s nímž byl její otec nerozlučně spjat.

Druhá rovina představuje Kathleen jako desetiletou v době, kdy je nucena zažívat vzájemné těžké neshody svých rodičů.Ti vlastní společně malou hospodu, výjimečnou tím, že respektuje katolické i protestantské hosty. Otec Pat Gormley je muž širokého srdce, který svým zákazníkům neposkytuje jen pití a místo k posezení, ale je ochoten jim naslouchat a spoluprožívat radosti i strasti života na drsném irském venkově. Ambiciózní matka naopak touží z ponurého, kořalkou páchnoucího světa hospody uniknout - přiřadit se k jiné společenské třídě a zajistit tak sobě i svým dětem lepší budoucnost. Podaří se jí s dětmi, Kathleen a jejím bratrem Joem, přestěhovat do pěkného domu na Cave Hill Road. Kathleen je však zoufalá a chce zpět. Matka však nedokáže pochopit, že dětem možná zajistila lepší materiální zázemí, nedokázala však ošetřit jejich duše.

Přestože hrou prochází celá řada postav - některé dokonce v různém období svého života, koncipovala ji autorka jako příležitost pro pět herců, kteří hrají všechny figury; pouze Kathleen zůstává Kathleen.

Hra nepostrádá příkrý humor a její situace se odehrávají na pozadí drsného, trochu podivného irského venkova, podobně jako jej známe například z her J.M. Synge či M. McDonagha.

kln

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz