Blowing Whistles

Titul v originále: Blowing Whistles

Autor: Matthew Todd
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3

Matthew Todd (Velká Británie)

BLOWING WHISTLES (PÍŠŤALKY)

3 m

Nigel (32) vede požitkářský život. Často navštěvuje kluby, bere drogy, pije a v dlouhodobém, nicméně otevřeném vztahu si může dopřát sexu, kolik jen chce a s kým chce. Pokud ovšem s výběrem toho třetího souhlasí i jeho partner Jamie. Ten, ačkoliv je o dva roky mladší, už jejich životní styl neshledává tak úžasným. Raději by trochu zvolnil.

V předvečer velké přehlídky Gay Pride a zároveň 10. výročí jejich seznámení, si dvojice pozve domů cizího sedmnáctiletého mladíka (Marka), kterého kontaktovala přes internet. Přes počáteční obavy, jestli bude opravdu vypadat tak, jak slibovaly fotografie, prožijí skvělou vášnivou noc.

Všechno by bylo v pořádku, kdyby Mark neměl v plánu nabourat jejich soužití. Ráno začne přemlouvat k další schůzce Jamieho, kterému to sice nesmírně lichotí, nicméně ctí pravidla vztahu, která si s Nigelem stanovili a chlapce odmítá. Večer Jamie, který se na přehlídce nepohodl s Nigelem, nachází promoklého Marka znovu před domem. Usuší mu oblečení, uvaří čaj a popovídají si. Mark se vysmívá pravidlům, tvrdí, že dlouhodobé vyvážené vztahy mezi homosexuály nejsou možné a dokresluje to na příkladu toho, jak se občas Nigel k Jamiemu chová a jak s ním zachází. Jamie, už dříve trochu pochybující, se rozhodne svého partnera opustit, ale Markovi dává jasně najevo, že k němu se nenastěhuje a nebude se s ním vídat jinak, než jako s kamarádem. Nad ránem se vrací domů opilý Nigel, který někde zapomněl nové sako, dárek od Jamieho k jejich výročí. Partneři se začnou hádat, Jamie oznamuje svůj úmysl odstěhovat se a Nigel slibuje horydoly, jen aby mu to rozmluvil. Nakonec se mu to povede. Oba si vyznají lásku a zatímco se Nigel už chystá spát, Jamie ještě vypíná internet, na kterém je jeho přítel skoro permanentně připojený na stránce sexuálních nabídek a chatu. Pípne zpráva a Jamie si ji přečte. Je od Marka, který Nigelovi děkuje za báječnou noc a připomíná mu zapomenuté sako......

Prvotina Matthew Todda je nemilosrdně aktuální hrou o lásce, sexu a hrdosti. Zábavná, ale sarkastická zpráva o moderním životním stylu gayů.

Hra byla poprvé uvedena 8. července 2006 v Jermyn Street Theatre v Londýně.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz