Bluebirds

Titul v originále: Bluebirds

Žánr: hra, drama, hra historická
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 3

BLUEBIRDS (Modráci)

historické drama

Děj hry se odehrává ve Francii poblíž Étaples v kanadské všeobecné nemocnici během 1. světové války. Příběh vypráví o válečných zdravotních sestrách – přezdívaných „bluebirds“, kvůli svým modrým uniformám – jež sehrály zásadní roli při záchraně raněných vojáků během první světové války a jejichž náplní práce nebylo „pouze“ léčit zraněné a nemocné, ale starat se také o jejich psychické zdraví, psát dopisy za vojáky, kteří toho sami nebyli schopní, nebo utěšovat v dopisech pozůstalé.

Tři postavy Maggie, Christy a Bab se potkávají ve službě v nemocnici ve Francii poblíž fronty, kam jsou sváženi ranění vojáci. Každá z nich se do armády dostala z jiného důvodu, spojuje je pouze to, že studovaly ošetřovatelství. Jsou mladé, naivní a plné ideálů. Bab od účasti ve válce očekává dobrodružství podobná těm, o kterých jí vyprávěl dědeček, když byla malá, a sní o tom, že tak jako on o nich jednou bude vyprávět vnoučatům. Christy k přihlášení se do armády pobídl její přítel Jack, i oni považují válku za vzrušující dobrodružství. Maggie přišel povolávací dopis a doma musela nechat Annie, do které se zamilovala. Jsou mladé, plné ideálů, naivní, ale oddané službě. Postupně se poznávají, stávají se čím dál bližšími a společně prožívají hrůznou realitu výkonu práce armádní zdravotní sestry – dlouhé čekání a obrovský nápor raněných, a nakonec přicházejí o život při bombardování jejich nemocnice.

V textu se objevují repliky, které se opakují jako refrén a které ilustrují rutinu, v níž postavy žijí. Charakteristické pro hru jsou také dopisy, které postavy píší svým blízkým a skrz něž lze nahlédnout do pozadí a nitra postav. Ačkoliv jsou v dramatu pouze tři postavy, tyto často mluví také za lidi, kteří jsou přítomní pouze ve vzpomínkách, díky tomu mohou postavy vést dialog také s nepřítomnými dědečkem, Jackem a Annie.

Autor je jedním z nejuváděnějších kanadských dramatiků, za své hry získal několik cen, například Governor General's Award, Carol Bolt Award a Sterling Award. Hra byla poprvé uvedena v divadle New Brunswick v říjnu roku 2022.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz