BRD-Fragmente

Titul v originále: BRD-Fragmente

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Johanna Kaptein(ová) (Německo)

BRD-FRAGMENTE (NĚMECKÉ FRAGMENTY)

3 – 5 herců

Jak by to bylo jednoduché jen tak si na minulost rezignovat.“

Bez vzpomínek není minulost, žádné souvislosti mezi tím, co je, a co bylo, mezi fragmenty jedné republiky, v tomto případě Německa. Autorka skládá dohromady minulost a její obrazy, zabývá se nejmladšími německými dějinami i holocaustem, domácím násilím i znásilňováním dějin, skládá tyto fragmenty dohromady, hlasy říkají věty, které jsme už někdy slyšeli nebo sami řekli, navozují scénáře, které známe z fotek, televize, ze školního dějepisu nebo ze života. Vzniká rentgenový obraz, začínají vyvstávat stopy a odkrývají se jednotlivé historické vrstvy republiky, která oslavila kulaté výročí znovusjednocení. Fotografie ze 40. let se zdá být velmi daleko, diskuze o politickém dění 70. a 80. let probouzí hlasy k větší aktivitě a nutí je vytvářet protiobraz, ale také je vyprovokuje např. k hádce. Z 50. let se vynořuje období hospodářského zázraku a s ním opět minulost, kterou lidé chtějí, ale nemohou stále vstřebat.

Hra popisuje v druhé části snahy vnoučat nezapomenout na holocaust a jeho oběti. Co si jenom počít s těmito vzpomínkami a s uplynulým časem?

Text se odvíjí jako složená mozaika obrazů z minulosti a vzpomínek, situace se popisují i předvádějí, repliky nejsou, jak je u Kapteinové zvykem, přiřazeny jednotlivým postavám – hlasům, a tak je ponechán prostor pro inscenační uchopení textu, hra by mohla mít i rozhlasovou podobu. Byla oceněna v roce 2009 ve Würzburgu prestižní cenou Leonhard-Frank-Preis des Mainfranken Theaters.

Aura-Pont již chystá český překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz